Polija ir vienīgā valsts, kas atklāti iebilst pret Eiropas Savienības (ES) plāniem līdz 2035.gadam atteikties no jaunām automašīnām ar benzīna vai dīzeļdegvielas iekšdedzes dzinējiem, un premjerministrs Mateušs Moraveckis paziņojis, ka "darīs visu", lai novērstu tādas normas stāšanos spēkā.
"Valdībai nav pieņemams aizliegums pēc 2035.gada pārdot automašīnas ar iekšdedzes dzinējiem," Moraveckis raksta tviterī, solot, ka "darīs visu, lai pasargātu poļu ģimenes no kārtējās pseidozaļās idejas, ko izdomājušas bagātās valstis un Briseles birokrāti".
Videopaziņojumā pie ieraksta Polijas premjerministrs paskaidro, ka viņa pārstāvētās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) prioritāte ir Polijas pāreja uz videi draudzīgiem risinājumiem, bet "ne tad, ja mērķi ir noteikti aizkulišu sarunās pret miljoniem eiropiešu, arī poļu, gribu un interesēm".
Polijas valdība lēš, ka iekšdedzes dzinēju aizliegums negatīvi ietekmēs Polijas ģimeņu budžetu, liedzot miljoniem cilvēku atbilstoši izmantot transportu, un kaitēs valsts rūpniecības sektoram, kurš ražo detaļas daudziem no pasaulē pazīstamākajiem automobiļu zīmoliem.
Morvecka paziņojums izplatīts laikā, kad PiS sāk kampaņu pirms rudenī gaidāmajām pašvaldību un parlamenta vēlēšanām. Iepriekšējās vēlēšanās partija atbalstu guva, savu vēlētāju vidū vairojot skeptisku noskaņojumu pret ES.
Daļa uzskata, ka Polijas asās iebildes pret ES ieceri ir mēģinājums novērst sabiedrības uzmanību no valdības konflikta ar Eiropas Komisiju par ES atveseļošanās fonda līdzekļiem un ar lauksaimniekiem, kas vaino valdību par plašo labības importu no Ukrainas.
Jau vēstīts, ka ES dalībvalstu ministri otrdien apstiprināja vienošanos no 2035.gada aizliegt ar iekšdedzes dzinējiem darbināmu jaunu automobiļu pārdošanu, izņemot tās mašīnas, kuru dzinējus darbinās klimatneitrāla degviela.
Pret balsoja Polija, bet atturējās Itālija, Rumānija un Bulgārija. Tomēr lēmums tika pieņemts, jo tam bija vajadzīga 65% jeb 15 dalībvalstu piekrišana.