Aprīlī beigsies Eiropā noteiktais piena kvotu periods, un tirgus atbrīvošana ražotājiem var nozīmēt gan lielākas iespējas, gan biznesa galu, vēsta reģionālais laikraksts Bauskas Dzīve.
Par piena cenu pēc tirgus atbrīvošanas bažas ir lielas, atzīst Vecumnieku novada Kurmenes pagasta bioloģiskās piensaimniecības Zālītes īpašnieks Ilgonis Mašinskis: «Īsti nesaprotam, kas notiks, jo jau tagad piena cena, kas ziemā parasti kāpj, nokritās no 20,5 līdz 16 centiem. Gaidām aprīli, tad redzēs, kā būs, jo pagaidām to nevaram prognozēt.»
I. Mašinskis sava pagasta bioloģiskajām piensaimniecībām ir veterinārais pārraugs. «Mūsu trijos ganāmpulkos ir 30, 20 un 10 slaucamās govis. Pagaidām izlīdzam cits citam ar kvotām, bet vienai saimniecībai to pietrūka jau decembrī. Soda naudu par to uzlika uzreiz, aprēķinot 25 eiro, bet lielākam apjomam sods ir iespaidīgs.»
Ražotājiem ir savi ceļi, kā noturēties kvotas robežās - izbarot pienu teļiem un citiem lopiņiem, gatavot sieru vai biezpienu, atklāj saimnieks.
«Ceram uz piegādes pieprasījuma atjaunošanos, sākoties Rīgas piena kombināta iecerētajam pārstrādes produktu eksportam uz Ķīnu,» teic kurmenietis. I. Mašinskis piebilst, ka tirgus atbrīvošana, iespējams, sniegs lielākas iespējas bioloģiski ražotā piena noietam, jo dabisku produktu pieprasījums Eiropā aug.