Samazinot iepirkuma cenas, Food Union uz leju vilks jau tā zemo piena vidējo iepirkuma cenu valstī; zemnieki apsver iespēju likvidēt ganāmpulkus, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Viens no lielākajiem piena iepircējiem Food Union no augusta zemniekiem par pienu maksās mazāk. Lauksaimnieki ir nobažījušies, ka šāds solis pārraus trauslo dambi – cenu samazinājumu ieilgušās krīzes apstākļos piemēros arī citi piena iepircēji. Nozares flagmaņa piemēram kolēģi piena pārstrādātāji bijuši naski sekotāji arī iepriekš.
Uzņēmums ir spiests samazināt iepirkuma cenu, bet ne iepirktā svaigpiena apjomu, aģentūrai LETA sacījis Food Union grupas uzņēmuma Rīgas piena kombināts valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs, kurš pašlaik atrodas Ķīnā. Cenas kritums skaidrojams ar vājpiena pulvera cenu samazināšanos tirgos līdz 1762 eiro/t, kas ir gandrīz divreiz mazāk nekā pērn un tagad noslīdējusi pat zem vājpiena pulvera intervences cenas, kas ir 1690 eiro/t. Pulvera uzkrājumi, piena kvotu atcelšana un Krievijas sankcijas turpina graut cenu, uzskata N. Staņēvičs.
«Piena vidējā iepirkuma cena valstī līdz ar to loģiski slīdēs uz leju,» secina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks. «Tur nav, ko šausmināties. Food Union līdz šim maksājis vienu no augstākajām piena iepirkuma cenām Latvijā, ja runājam nevis par nelieliem pārstrādes apjomiem, bet reālu uz biznesu orientētu ražošanu un eksportu,» atzīmē J. Šolks.
Food Union piena iepirkuma cenas lejupslīde skars arī tos zemniekus, kuri pienu nodod citiem pārstrādātājiem, pārliecināta ir Latvijas Piena ražotāju asociācijas (LPRA) valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga. «Pienāk satraucošas ziņas par biedriem, kuri sadarbojas ar Food Union. Cenas ir ļoti dažādas pat līdzvērtīgām saimniecībām – vienām tās ir kritiski mazas, citām – saimniecības dzīvību velkošas. Tas nozīmē, ka piena ražotāji tiek diskriminēti viena uzņēmuma ietvaros, bet tāda vienmēr bijusi Rīgas piena kombināta politika. Food Union kā lielākais piena iepircējs un pārstrādātājs atstās iespaidu uz pilnīgi visām piena saimniecībām, jo citi pārstrādātāji noteikti sekos Food Union paraugam,» uzskata I. Alpa-Eizenberga.
«Kaimiņš nupat likvidēja 40 slaucamu govju ganāmpulku,» atklāj I. Alpa-Eizenberga, prognozējot, ka kopumā Latvijā tuvākajā laikā var tikt likvidēts liels skaits ganāmpulku. «Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs žurnālistiem sacīja, ka bankrotējis vēl neviens piena ražotājs nav, ka brēka ir lieka, bet ganāmpulka likvidēšana ir katras saimniecības biznesa izvēle. Tas ir ļoti aizskaroši. Ir sajūta, ka ministrs neizprot situāciju. Ja lopkopis izšķiras par ganāmpulku likvidāciju, tas principā nozīmē zemnieku saimniecības bankrotu, jo ne visiem ir iespēja pārorientēties, piemēram, uz graudkopību. Ganāmpulka likvidācija principā ir tas pats bankrots. Šādi ministra izteikumi grauj gan sabiedrības atbalstu zemniekiem, gan to atbalstu, ko mūsu lauksaimnieki cenšas panākt no Eiropas Savienības, radot nepareizu priekšstatu par situāciju nozarē,» neapmierināta ir LPRA vadītāja.
Plašāk lasiet rakstā Pienotavas vietā – uz kautuvi trešdienas, 29. jūlija, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!