Saražotā piena apjomi strauji aug, taču vietējos pārstrādātājus piena iepirkšanā izkonkurē lietuvieši.
Pērn Latvijā pārstrādāts par 9,4% vairāk piena, taču piena eksports uz Lietuvu audzis par 15%. Pēc provizoriskiem datiem 2012. gadā uz Lietuvu izvesti 242 tūkstoši t, kas ir par 15% vairāk nekā 2011. gadā jeb 662 t/dienā, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) informācija. Salīdzinājumam – 2011. gadā uz Lietuvu vidēji dienā izvestas 576 t piena. Piena ražotāji gan norāda, ka darbojas atbilstoši tirgus likumiem un Lietuvas piena iepircēji piedāvā salīdzinoši izdevīgāku cenu.
LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks norāda, ka šajos statistikas datos nav nekā pārsteidzoša, jo zemnieki būtiski palielinājuši ražošanas apjomus, taču «diemžēl tas piena daudzums, kas tiek pārstrādāts Latvijā, nav ļoti būtiski palielinājies». 2011. gadā iepirktais 661,9 tūkstoši piena, bet pērn apjoms audzis par 8,5% un kopumā iepirkti 718 tūkstoši t piena. Savukārt pagājušajā gadā Latvijā pārstrādāti 495,6 tūkstoši t piena jeb 1354 t dienā, kas ir par 9,4% vairāk nekā gadu iepriekš.
LPCS vadītājs atgādina, ka pērn jūnijā atklātā SIA Latvijas piens jaunā piena rūpnīca Jelgavā pagaidām tomēr nav sekmējusi piena kā izejvielas palikšanu Latvijā. Te nu jāpiebilst, ka pagaidām rūpnīca nedarbojas ar pilnu jaudu. Latvijas piena vadītājs Raimonds Freimanis norāda, ka rūpnīca ir sākusi strādāt, tiek ražots vājpiena koncentrāts un krējums, kā arī siers, bet šobrīd aktuāls ir jautājums – cik ātri tiks palielināti pārdošanas apjomi. Uz Lietuvu izvestā piena apjomi tiekot samazināti un audzēta kooperatīvu biedru saražotā piena izmantošana jaunajā rūpnīcā. R. Freimanis skaidro, ka rūpnīcā pašu pienu var pārstrādāt 8000 t mēnesī, bet patlaban no tā tiek izmantoti 30–40%, un apjomi arvien palielinās.