Latvijā 74% iedzīvotāju baidās, ka lata nomaiņa pret eiro valstī izraisīs blēdīšanos ar preču un pakalpojumu cenām, liecina Eiropas Komisijas socioloģisko pētījumu centra Eurobarometer jaunākais pētījums, kurā izvērtēta Eiropas Savienības (ES) astoņu jauno valstu iedzīvotāju attieksme pret eiro ieviešanu.
Visizplatītākās šīs bažas ir Polijā, kur 83% respondentu baidās, ka periods, kad viņu nacionālā valūta zlots tiks nomainīts pret eiro, varētu tikt ļaunprātīgi izmantots, lai krāptos ar cenām.
Lietuvā par šādu pavērsienu bažījas 75%, Igaunijā - 71%, Čehijā - 71%, Ungārijā - 70%, Bulgārijā - 79% un Rumānijā - 59% aptaujas dalībnieku.
Par krāpšanos ar cenām eiro ieviešanas dēļ ES jaunajās valstīs baidās vidēji 74% pilsoņu.
Cita veida bažas saistībā ar eiro ieviešanu ir krietni mazāk izteiktas. 40% ES jauno valstu iedzīvotāju domā, ka eiro ieviešana radīs viņiem lielas neērtības, bet 30% respondentu ir satraukti, ka nacionālās valūtas nomaiņa pret eiro nozīmēs to, ka valsts zaudē kontroli pār savu ekonomisko politiku. Savukārt 33% aptaujāto bažījas, ka eiro ieviešana nozīmēs, ka viņu valsts zaudēs lielu daļu savu nacionālās identitātes.
Pētījums tika veikts no 17. līdz 21.maijam, izvaicājot vairāk nekā 8000 iedzīvotāju, kas vecāki par 15 gadiem.
Par pirmo Baltijas valsti, kurā tiks ieviests eiro, nākamā gada 1.janvārī kļūs Igaunija, jo Eiropas Savienības valstu finanšu ministri šomēnes pieņēma galīgo lēmumu par atbalstu eiro ieviešanai.
Lietuva un Latvija eiro plāno ieviest 2014.gadā, jo pagaidām neatbilst ieviešanas kritērijiem.
Valstīs, kuras pievienojās ES 2004.gadā, eiro ieviešanu paredz līgums par iestāšanos blokā.