Latvijā nemuitoto cigarešu izplatības īpatsvars Latvijā gada laikā ir dubultojies, sasniedzot 14%.
Pētījuma rezulāti norāda, ka arī šogad no visiem nemuitotajiem tabakas izstrādājumiem pirmajā vietā ir cigaretes no Krievijas – 10.7% (2007. gadā – 6.2%), otrajā vietā ierindojas Baltkrievijas ražojumi – 2%. Kaut arī Baltkrievijā ražoto cigarešu apjomi ir nelieli, to izplatība, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pieaugusi divdesmit reižu, liecina kompānijas British American Tobacco 2008. gada pavasarī veiktais pētījums par nemuitoto cigarešu apriti.
Vislielākā nemuitoto cigarešu izplatība konstatēta Latgalē, kur 2007. gadā tā bija 25%, savukārt šogad – jau 48%. Otra lielākā nemuitoto cigarešu koncentrācija ir Rīgā – 29% no visa nemuitoto cigarešu apjoma.
„Šo pētījumu mēs veicam jau otro gadu, lai noskaidrotu, kā akcīzes nodokļa likmes palielināšana cigaretēm ietekmē tirgu un patērētāju uzvedību. Diemžēl divu pēdējo gadu pētījumi uzrāda patiešām bīstamu tendenci – nemuitotu cigarešu izplatība pieaug. Mēs uzskatām, ka tā ir ne tikai tabakas industrijas problēma, bet skar arī visu sabiedrību kopumā. Laikā, kad Latvijas tirdzniecības un ražošanas apjomi rūk, samazinās nodokļu ieņēmumi, nelegālā biznesa ienākumi palielinās,“ informē BAT pārstāve Marita Jansone.
„Kopā ar Latvijas Tabakas ražotāju asociāciju esam vērsuši valsts institūciju uzmanību uz to, ka, īsā laikā strauji palielinot cigarešu akcīzes nodokļa likmes, valstī vēl straujāk palielināsies nemuitoto cigarešu apjomi. Ieteicamais risinājums šajā situācijā būtu sekot ES prasībām, kas paredz palielināt akcīzes nodokli pakāpeniskāk un ilgākā laika posmā. kā arī nopietni investēt tiesību sargājošo institūciju efektivitātes uzlabošanā un nodrošināt, ka likumdošana ļauj veiksmīgi apkarot šo parādību. Alternatīva akcīzes nodokļa likmes mehāniskai palielināšanai būtu nodokļa struktūras pārskatīšana,“ norāda M. Jansone.
Pašreizējā akcīzes nodokļa struktūra sastāv no divām daļām – fiksētas summas (LVL 10), ko valsts saņem no katrām 1 000 pārdotajām cigaretēm, neatkarīgi no to mazumtirdzniecības cenas, un procentuālās daļas, kas sastāda 25% no cigarešu cenas.
„Ar 2007. gada un 2008. gada pētījumu rezultātiem esam iepazīstinājuši Finanšu, Ekonomikas, Iekšlietu un Veselības ministrijas, kā arī informējuši par citu ES valstu negatīvo pieredzi saistībā ar strauju akcīzes nodokļa likmes palielināšanu cigaretēm. Tuvākajā laikā plānojam ar šo informāciju iepazīstināt arī plašāku sabiedrību,“ informē M.Jansone.
Nemuitoto cigarešu apjoma pieauguma rezultātā 2008. gadā ir samazinājusies Latvijas tirgum ražoto cigarešu, par kurām samaksāts akcīzes nodoklis, izplatība – no 93.1% 2007. gadā līdz 86.5%. Saskaņā ar aplēsēm, šogad peļņa no nemuitoto cigarešu tirdzniecības varētu sasniegt 9,5 miljonus latu, kas vairākkārt pārsniedz 2007. gada peļņu – 2.8 milj. Ls.
Aptauja tika veikta laika posmā no š.g. 17. marta līdz 18. jūnijam, tiešajās intervijās aptaujājot 2 002 smēķētājus vecumā no 18 līdz 64 gadiem. Intervijas laikā respondentiem bija jābūt cigarešu paciņai, kuru tie būtu gatavi apmainīt pret nelielu atlīdzību.