«Latvijā un citur Eiropā augļošana ir aizliegta un par to pienākas arī sods. Savukārt valstij ir jārūpējas, lai tiktu aizstāvēti patērētāji, nevis augļotāji un to intereses,» komentējot valdības atbalstīto ātro kredītu nozares regulējumu, saka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Db.lv jau ziņoja, ka Ministru kabinets otrdien atbalstīja tirgus dalībnieku vidū asas diskusijas raisījušos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, ka kreditēšanas līgumam piemērotā gada procentu likme nevar pārsniegt 100%. Tāpat jaunais regulējums paredz, ka pie ātrā kredīta nevarēs tikt nakts laikā.
«Šodienas valdības lēmums liecina, ka valdībā ir kopīga izpratne, ka atsevišķu nozaru uzņēmēju tiesības uz ļoti rentablu un ātru peļņu nesošu biznesu, upurējot finanšu grūtībās nonākušus cilvēkus, nav un nedrīkst būt svarīgākas par valsts pienākumu aizsargāt patērētājus un veidot ilgtspējīgu kreditēšanas vidi,» norāda ekonomikas ministrs.
Viņš arī noraida bažas par to, ka līdz ar stingrākām regulējuma prasībām ātrie kredīti kļūs nepieejami plašai sabiedrības daļai. «Mērķis nav padarīt viegli pieejamus ātros kredītus visiem, bet tiem, kuriem šis pakalpojums tiešām ir nepieciešams, nodrošināt saprātīgus nosacījumus un izmaksas, kas viņus neiedzen parādu slazdā,» tā Pavļuts.
Par grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā vēl lems Saeima.
Jau ziņots, ka Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane nāca klajā ar paziņojumu, ka Ekonomikas ministrijas priekšlikums noteikt pakalpojuma cenu nebanku kredītiem, nosakot gada procentu likmi, ne tikai nesasniedz izvirzīto mērķi – veikt papildu pasākumus patērētāju aizsardzībai, bet arī ir antikonstitucionāls.Turklāt, ja Saeimas deputāti atbalstīs šīs izmaiņas, nozares uzņēmumi ar prasībām pret Latvijas valsti gatavi vērsties Satversmes tiesā.