Nav argumentu straujam elektroenerģijas tarifu kāpumam, kas nav novērots arī nevienā citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, pēc Eiropas Enerģijas Regulatoru Padomes (CEER) Eiropas patērētājiem veltītas konferences «Building a 2020 Vision for Europe’s Energy customers» secinājusi Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija (LPIAA). Organizācija pauž bažas arī par Latvijas regulatora neefektīvu darbību.
«ES dalībvalstīs elektroenerģijas tarifu pieaugums svārstās viencipara procentu robežās, savukārt Latvijā, neņemot vērā augsto bezdarbnieku skaitu, nemitīgi augošo maznodrošināto iedzīvotāju skaitu, parādnieku skaitu u.tml., tarifs tiek paaugstināts par 21%. Par to ir šokā ne tikai Eiropas Komisijas pārstāvji, bet arī Eiropas patērētāju organizāciju pārstāvji,» pausts LPIAA paziņojumā.
«Lai gan Lietuvas un Igaunijas sabiedrisko pakalpojumu regulatoru pārstāvji uzskatīja par nepieciešamu ierasties, no Latvijas SPRK nebija neviena pārstāvja,» uzsver asociācijas pārstāvji.
Tāpat asociācija pauž bažas par regulatora pārāk ciešām saiknēm ar Latvenergo. «Ja SPRK ir neatkarīga institūcija, tad arī tiesas procesā bija jāuzvedas kā neatkarīgai institūcijai un jāsēž atsevišķi no uzņēmumu pārstāvjiem un jādemonstrē neitralitāte,» pauž LPIAA padomes priekšsēdētāja Tekla Žabova, izsakot raizes par, viņasprāt, pārāk ciešo regulatora un Latvenergo saskaņu tiesas procesa laikā, kurā tika lemts par 2011. gadā pieņemtajiem tarifiem.
Asociācija informē, ka tai tika iesniegti vairāk nekā astoņi tūkstoši parakstu pret paaugstinātā tarifa pieņemšanu 2011. gadā. Tos arī iesniedza maznodrošinātās personas, tādēļ LPIAA bija viena no organizācijām, kura ierosināja lietu Administratīvajā apgabaltiesā.
Jau vēstīts, ka Administratīvā apgabaltiesa šonedēļ apmierināja vairāku fizisku un juridisku personu sūdzības par Latvenergo tarifu akceptēšanu 2011. gada februārī. Uzņēmums gan norādīja, ka Starta tarifu - 8,25 santīmi par kilovatstundu (kWh) bijis iespējams izveidot, samazinot elektroenerģijas cenu, kas ir viena no svarīgākajām tarifa veidošanās komponentēm, tādēļ uzņēmuma ieņēmumi samazinājušies par 20 milj. Ls. «Spriedums ir radījis maldīgu priekšstatu gan prasības pieteicējiem, gan plašākai sabiedrībai, ka, apmierinot pieteicēju prasību, ir panākta tarifu iespējama samazināšana - tiesas secinājumi ir pilnīgi pretēji,» pauda regulators SPRK. Savukārt tiesībsargs Juris Jansons aicināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) nebiedēt sabiedrību ar lielākiem elektrības tarifiem, bet apsvērt a/s Latvenergo tarifu lietas tiesas lēmuma pārsūdzēšanas lietderību.