Situācijas, kad valstis pārņem privātus ārvalstu investoriem piederošus uzņēmumus, nav retums. Šāda iespēja pastāv arī Latvijā, taču tās izmantošana ir atkarīga no valdību veidojošo politiķu lēmumiem, kā arī par to jāmaksā taisnīga atlīdzība.
Tā saistībā ar skaļi paustajām idejām par to, ka valstij savā kontrolē būtu jāpārņem AS Latvijas Gāze, komentē ZAB Sorainen partneris, zvērināts advokāts Valts Nerets.
No šāda risinājuma gan vairāk dabasgāzes nebūs, turklāt jāņem vērā, ka uzņēmuma akcionāru vidū ir ne tikai Krievijas, bet arī Vācijas un citu valstu ieguldītāji.
Nav ieguldījumu aizsardzības līgumu
Zvērināts advokāts vērš uzmanību, ka Latvijai ar Krieviju nekad nav bijis noslēgts līgums par investīciju aizsardzību. Šobrīd šādi divpusējie investīciju aizsardzības līgumi ar citām ES valstīm vairs nav spēkā. Tāpēc strīdus gadījumā jautājums tiktu risināts Latvijas Ekonomisko lietu tiesā, nevis starptautiskā šķīrējtiesā. “Satversmes 105. pants nosaka, ka piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos uz likuma pamata un pret taisnīgu atlīdzību. Tātad faktiski nepieciešams likumisks pamats, lai varētu atsavināt Krievijas un citu valstu investoru ieguldījumus Latvijā, un valstij jāmaksā atlīdzība,” uz jautājumu, vai tiesiski vispār iespējams Latvijas valstij atsavināt Krievijas ieguldītāju ieguldījumus Latvijā, atbild V. Nerets.
Viņš vērš uzmanību, ka situācijā, kad Latvijas valsts mēģinātu īstenot, piemēram, Gazprom piederošo (34%) akciju atsavināšanu AS Latvijas Gāze, tai būtu jāmaksā taisnīga atlīdzība. “Cik tā varētu būt liela, ir grūti teikt, taču, zinot, cik akciju pieder Gazprom un kāda ir vienas akcijas cena (1,4 eiro), tad, matemātiski rēķinot, tā varētu būt ap 19 milj. eiro. Taču katrai pusei var būt sava izpratne un arī aprēķina formula par to, kas ir uzskatāms par taisnīgu atlīdzību,” tā par atsavināšanas izmaksām saka V. Nerets. Viņš gan vienlaikus atgādina, ka Latvijas valsts nevarētu atsavināt tikai viena akcionāra – Gazprom – akcijas, jo sabiedrības interesēs tad būtu jāatsavina visu akcionāru akcijas, tostarp Vācijas kompānijai Uniper (18,26%) un Luksemburgā reģistrētajam Marguerte Gaz II S.a.r.l (28,97%) piederošās, tādējādi kopējā atsavināšanas summa, matemātiski rēķinot, tuvosies 60 milj. eiro.
Visu rakstu lasiet 6.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!