VAS “Valsts nekustamie īpašumi” izsolē par 1 672 500 eiro nosolīts vēsturisks nams Audēju ielā 7, Rīgas vecpilsētā.
Nams ir daļa no valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa – dzīvojamo ēku kompleksa, kurā ietilpst ēkas Audēju ielā 7, Audēju ielā 9 un Audēju ielā 11. Līgums par nekustamā īpašuma iegādi tiks slēgts tuvākā mēneša laikā, informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.
“Pēdējo 11 gadu laikā ēka ir bijusi daļēji iznomāta vai bez nomniekiem, tādēļ esam gandarīti, ka investors ir novērtējis ēkas kultūrvēsturisko vērtību un saredzējis attīstības potenciālu. Tā ir iespēja dot namam jaunu elpu, atdzimstot tā vēsturiskajā krāšņumā, un iegūtos līdzekļus ieguldīt valstij nepieciešamo īpašumu sakārtošanā un novirzīt citiem nepieciešamajiem valsts infrastruktūras objektiem,” norāda A.Vārna.
Ēka Audēju ielā 7 ir grezna jūgendstila daudzstāvu mūra ēka, kas celta 1899. gadā pēc arhitektu Alfrēda Ašenkampfa un Maksa Šervinska projekta. Tā ir viena no pirmajām jūgendstila celtnēm Rīgā, kas sākotnēji piederējusi grāmatu izdevējam Aleksandram Grossetam. Ēkas fasādi rotā stilizētu augu motīvi, ābeles cilnis un neliels erkers, kam abās pusēs novietoti maskaroni. Ēkas augšējais stāvs veidots kā mansards. Ēkas kopējā platība ir 2026,8 m² un tai pieguļošās zemes platība ir 470 m2.
No 2011. gada februāra, kad nomas tiesības pārtrauca nomnieks, ēka ir bijusi tikai daļēji iznomāta. Savukārt no 2017. gada janvāra līdz 2021. gada pavasarim daļu īpašuma nomāja cits nomnieks. Pēc nomas tiesību pārtraukšanas īpašums lielākoties stāvējis neizmantots.
Atbilstoši uzņēmuma stratēģijai, VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešami valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskā sektora iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, likumā noteiktajā kārtībā tiek pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem. Pamatkapitālā esošie īpašumi, kas rada uzņēmumam zaudējumus un kurus nav iespējams iznomāt komercnomniekiem, tiek virzīti atsavināšanai, tādejādi ļaujot tiem gūt jaunu pielietojumu.