Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) pētnieki radījuši «Cozy Cell» – mobilo telefonu bezvadu uzlādes staciju, kas paredzēta izmantošanai publiskās vietās.
«Tiem, kuri ikdienā daudz laika pavada ārpus mājas vai biroja, publiskās vietās neērtības nereti sagādā mobilo telefonu uzlāde – visbiežāk aizmirsts lādētājs vai trūkst elektrības rozetes, kur to pieslēgt. Pasaulē izstrādāti vairāki risinājumi mobilo telefonu uzlādei publiskās vietās, tomēr tie ir dārgi, tāpēc grūti pieejami. Mēs esam izstrādājuši salīdzinoši ekonomisku bezvadu uzlādes staciju,» saka EEF doktorants Artūrs Paugurs.
Viņš biznesa portālam db.lv skaidroja, ka patlaban, piemēram, lidostās, lielveikalos pieejamie risinājumi maksā vairākus tūkstošus eiro, bet pētnieku mērķis ir tirgū piedāvāt produktu, kas maksās no 30 līdz 50 eiro (par vienu šūnu). Tirgus izpētes procesā secināts, ka potenciālie klienti varētu būt kafejnīcas, bāri, restorāni, kā arī mācību iestādes, bibliotēkas. «Pieprasījums pastāv,» ir pārliecināts A. Paugurs.
Viņš gan pagaidām nevar pateikt, kad produkts varētu nonākt tirgū. Runājot par ražošanas procesu, A. Paugurs sacīja, ka tas, visticamāk, notiktu Ķīnā.
«Cozy Cell» ir modulāra bezvadu uzlādes stacija, kas pēc formas līdzīga bišu šūnai. Šie moduļi jeb šūnas savā starpā savienojami ar to skaldnēs iebūvētiem magnētiem, un papildu kontakti nodrošina elektrisko savienojumu, tāpēc mobilo telefonu uzlādēšanai ir nepieciešama tikai viena elektrības rozete. Katrā šūnā var ievietot mobilo telefonu, kurš tur sāk lādēties. Katrā modulī ir iebūvēta arī USB ligzda gadījumam, ja telefons neatbalsta bezvadu uzlādes iespēju. Kopā iespējams savienot lielu skaitu moduļu.
Visās «Cozy Cell» šūnu skaldnēs iebūvētie magnēti nodrošina iespēju savienot tās dažādās konfigurācijās. Šūnu skaitu un izkārtojumu var mainīt pēc vēlēšanās. Iecerēts, ka šūnas būs dažādās krāsās un no dažādiem materiāliem, tādējādi produktu padarot arī par interjera dizaina elementu.
Šobrīd RTU pētnieku prioritāte ir ražošanai derīga prototipa izgatavošana, klientu viedokļu apkopošana, kā arī piemērota biznesa modeļa izstrāde.
Startup uzņēmumam «Cozy Cell» ir trīs dibinātāji. Finansējumu, kas līdz šim bijis nepieciešams produkta izstrādei - aptuveni 10 tūkstošus eiro - ieguldījis viens no tiem SIA Futurum box.
«Cozy Cell» ir tapusi AS «Latvenergo» radošajā laboratorijā, kas atrodas EEF un kurā RTU studenti nodarbojas ar elektronisko un elektrotehnisko shēmu un dažādu inovatīvu prototipu izveidi.