Otrajā pusgadā situācija eksporta jomā varētu nedaudz uzlaboties, piemēram, palielinoties pieprasījumam Vācijā, kuras ekonomikas rādītāji šobrīd uzlabojas. Gadā kopumā Latvijas ekonomikā izaugsme varētu būt 4% apmērā, Latvijas ekonomikas izredzes vērtē Nordea Latvija galvenais ekonomists Andris Strazds.
Pēc viņa teiktā, apjomu izmaiņas nozaru griezumā apstiprina, ka izaugsmi šobrīd pamatā nodrošina iekšzemes pieprasījuma pieaugums, bet eksportā ir vērojama stagnācija.
Attiecībā uz iekšzemes kopprodukta (IKP) tālāko izaugsmi optimistisks ir arī DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Domāju, ka IKP pieaugums turpmākajos ceturkšņos atkal paātrināsies. Sagaidāma snieguma uzlabošanās apstrādes rūpniecībā, jo lēnām uzlabojas situācija eksporta tirgos, Liepājas metalurga apstāšanās turpmāk rūpniecības sniegumu ceturkšņa griezumā būtiski vairs neietekmēs, bet konkurētspējīgākie un labāk pārvaldītie uzņēmumi turpina palielināt ražošanas apjomus. Šķiet, ka izaugsmi turpinās bremzēt sarukušais tranzīta apjoms,» ekonomikas procesus vērtē P. Strautiņš.
Viņš sagaida, ka sezonāli izlīdzinātais kāpums pret iepriekšējiem periodiem turpmākajos ceturkšņos būs ap 1%, tātad nedaudz mazāk nekā vidēji 2011. un 2012. gadā, bet apmēram divreiz vairāk nekā šā gada otrajā ceturksnī.
«Latvijas ekonomikā šobrīd notiek visai dramatiskas svārstības atsevišķos sektoros, bet summa aug stabili un sabiedrības ienākumi — pat paātrināti. IKP un dzīves līmenis nemēdz augt precīzi kopsolī, bet šogad situācija ir pretēja nekā izaugsmes cikla sākumposmā — dzīves līmenis aug nedaudz straujāk nekā ekonomika. Situācija darba tirgū paātrina reālo algu kāpumu, patēriņu un arī investīciju izaugsmi labvēlīgi ietekmē t.s. «atsvirošanas» (deleveraging) jeb parādsaistību samazināšanas procesa tuvošanās beigām. Pirmā ceturkšņa laikā uzņēmumiem izsniegtais «dzīvais» jeb ienākumus nesošais uzņēmumu kredītportfelis samazinājās vien vairs tikai par 0,1%,» rezumē DNB ekonomikas eksperts.
«Lai gan otrā ceturkšņa izaugsme bijusi nedaudz lēnāka kā iepriekšējos ceturkšņos, jāteic, tas galvenokārt saistāms ar ražošanas apturēšanu AS Liepājas metalurgs, kas iepriekš bija prognozēts un kam turpmākajos ceturkšņos būs mazāka ietekme uz IKP izaugsmi. Tādējādi, līdz ar pakāpenisku situācijas uzlabošanos citviet Eiropas Savienībā, gaidāms, ka gada otrajā pusē Latvijā ekonomikas izaugsmes tempi varētu atkal palielināties. Prognozējam, ka šogad kopumā IKP augs par 4,2%,» norāda finanšu ministrs Andris Vilks.
Līdz ar ienākumu pieaugumu un salīdzinoši pozitīvu noskaņojumu privātais patēriņš turpinās palielināties arī gada otrajā pusē, prognozē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. Lai arī sagaidāms, ka situācija galvenajos eksporta tirgos pakāpeniski uzlabosies, tomēr pagaidām pozitīvo ziņu ir pārāk maz, lai gada otrajā pusgadā sagaidītu būtisku eksporta kāpumu un daudz straujāku tautsaimniecības izaugsmes tempu – ekonomikas izaugsme varētu būt līdzīga gada pirmās puses sniegumam.
Turpmākā gada laikā sagaidāms, ka eksporta apjomu kāpums būs mērenāks, salīdzinot ar pieauguma rādītājiem 2012.gadā, prognozē Ekonomikas ministrija. Savukārt eksporta izaugsme būs cieši saistīta ar ražotāju konkurētspēju un izaugsmi galvenajās tirdzniecības partnervalstīs.