Ceturtdien Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD - Organisation for Economic Co-operation and Development) Ministru padomes sēdē Parīzē OECD dalībvalstis pilnvaroja organizācijas ģenerālsekretāru uzsākt sarunas ar Latviju par pievienošanos organizācijai, informē Ārlietu ministrija (ĀM).
Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsver, ka sarunu uzsākšana par pievienošanos OECD ir viena no svarīgākajām Latvijas ārpolitikas prioritātēm, ko izdevies īstenot kopš Latvijas iestāšanās ES un NATO. Tas panākts saskaņoti darbojoties visam ārlietu dienestam un Latvijas valsts pārvaldes institūcijām. Ministrs uzsver, ka Latvija uzskata OECD par nozīmīgāko globālās ekonomikas veidošanas forumu.
«Latvijai šis uzaicinājums nozīmē pasaules attīstītāko valstu augstu novērtējumu mūsu īstenotajām reformām, kā arī valdības un sabiedrības kopīgi paveiktajam ekonomiskās un finanšu krīzes pārvarēšanā,» norāda E.Rinkēvičs.
Pievienojoties OECD, Latvija tiks novērtēta kā augstu ienākumu OECD dalībvalsts valstu riska klasifikācijā. OECD dalībvalsts statuss veicinās valsts atpazīstamību ārpus ES, kas padarīs Latviju vēl pievilcīgāku investīcijām, kā arī atvieglos pieeju kredītu tirgiem tautsaimniecībai nozīmīgu projektu finansēšanai, paredz ministrija.
Latvijas iestāšanās OECD veicinās valsts pārvaldes kvalitātes attīstību un labāku publiskā sektora pakalpojumu sniegšanu valsts iedzīvotājiem, šajā procesā izmantojot citu ekonomiski attīstītāko valstu pieredzi, skaidro ĀM. OECD ietvaros tiek izstrādāti globāli ekonomiskās un attīstības politikas standarti un principi. OECD ir aktīvs spēlētājs G20 procesā, palīdzot identificēt aktuālos ekonomiskās politikas izaicinājumus, kā arī piedāvā ekspertīzi dažādiem politikas risinājumiem. Līdz ar to Latvijai kā OECD dalībvalstij būs iespēja pastarpināti piedalīties G20 dienaskārtības jautājumu apspriešanā, norāda ĀM. OECD statistikas datu bāzes, tautsaimniecības nozaru politikas pārskati un analītiskie pētījumi, kuros tiek apskatītas, galvenokārt, OECD dalībvalstis, saņem augstu ārvalstu investoru, starptautisko finanšu institūciju un uzņēmēju uzticību.
OECD ekspertīze ekonomikas, finanšu, nodarbinātības, izglītības un citos jautājumos ir daudz dziļāka nekā ES ietvaros. OECD notiekošās diskusijas, zinātniskie pētījumi un ekonomisko politiku analīze palīdz OECD dalībvalstīm apzināt ekonomiskās prioritātes, iespējamās problēmas un labākās metodes to risināšanai. Latvija jau līdz šim, aktīvi sadarbojoties ar organizāciju nedalībvalsts statusā, ir aizsākusi, vai ilgāku laiku darbojusies tādās jomās kā valsts kapitālsabiedrību pārvaldes reforma, korupcijas novēršana starptautiskajos biznesa darījumos, nodarbinātība un darba tirgus, nodokļu jautājumi, veselības aizsardzība un izglītība.
Dalība OECD pasākumos dod iespēju nozaru ekspertiem, kā arī uzņēmēju pārstāvjiem, piemēram, Uzņēmējdarbības un rūpniecības padomnieku komitejā (BIAC) apspriest aktuālos nozaru jautājumus, apmainīties ar pieredzi, iegūt jaunas teorētiskās un praktiskās zināšanas, diskutēt par labākajiem risinājumiem. Tāpat dalība OECD Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmā ir devusi iespēju starptautiski salīdzināt Latvijas izglītības sistēmu un programmas rezultātus izmantot izglītības politikas pilnveidošanā.
Kā skaidro ĀM, pozitīvākā scenārija gadījumā Latvija OECD varētu pievienoties 2015.gadā.
Sarunas ar Latviju tiks uzsāktas šogad. Apmēram sešu mēnešu laikā tiks sagatavota Pievienošanās ceļa karte, kurā tiks noteikti nepieciešamie pārskati, lai būtu iespējams novērtēt kandidātvalsts pozīciju iepretim attiecīgajiem OECD instrumentiem un standartiem, un noteikts, kuras komitejas un darba grupas tiks iesaistītas šādu pārskatu sagatavošanā.
Tālākais iestāšanās process (neatkarīgas pievienošanās sarunas visās Pievienošanās ceļa kartē identificētajās komitejās, kopumā varētu būt 18 – 22 komitejas) notiek bez noteikta laika grafika un ir atkarīgs no kandidātvalsts progresa, bet, balstoties uz iepriekšējās paplašināšanās valstu pieredzes, tas ilgst ne mazāk kā divus gadus. Pēc pozitīva atzinuma panākšanas visās identificētajās komitejās, OECD dalībvalstis pieņem lēmumu par uzaicināšanu pievienoties organizācijai.