Lauksaimniecība

Papildināta - Gaļas liellopu audzētāji protestē pret maksājumu dubultošanu un jaunu nodokli

Db.lv, LETA,03.12.2024

Jaunākais izdevums

Gaļas liellopu audzētāju biedrībai draud līdz 5000 eiro sods par kūtsmēslu izbēršanu pie Zemkopības ministrijas (ZM) ēkas.

Valsts policijā sākts administratīvo pārkāpumu process par sabiedriskās kārtības traucēšanu, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas un traucējot personas mieru, komersanta vai citas institūcijas darbu, apstiprināja policijā.

Par šādu pārkāpumu juridiskajai personai var piemērot līdz 5000 eiro lielu sodu.

Kā vēstīts, ka Gaļas liellopu audzētāju biedrība otrdien rīkoja protesta akciju pie Zemkopības ministrijas saistībā ar ministrijas virzītajām izmaiņām regulējumā, palielinot maksājumus Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kā arī ieviešot eksporta nodokli liellopiem, informē organizācijā.

Biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Jakovickis norāda, ka izmaiņas regulējuma tiek virzītas, nekonsultējoties ar nozari un neņemot vērā to ietekmi uz nozares konkurētspēju Eiropā.

Tostarp biedrībā norāda, ka Zemkopības ministrija ir virzījusi izmaiņas Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par PVD valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem, kas paredz divkāršot maksājumus PVD un ieviest jaunu maksājumu.

"Iepazīstoties ar noteikumiem, ir skaidrs, ka šādā veidā nekaunīgi tiek risināts jautājums par PVD budžeta palielināšanu, vairākas reizes palielinot šīs iestādes cenrādi par sertifikāta izsniegšanu eksportētajiem dzīvniekiem, kā arī ieviešot jaunu maksu. Mēs šo neatbalstām, jo šīm izmaiņām nav loģiska pamatojuma," skaidro R. Jakovickis.

Pēdējo gadu laikā PVD inspektoriem veicamo darbu apmērs ir būtiski samazinājies uz eksportētāju darba rēķina - sistēma ir elektronizēta un lielāko daļu darba paveic paši saimnieki. Tāpat jaunas maksas piemērošana liellopiem no trīs mēnešu vecuma nav atbalstāma, jo būtiski ietekmēs nozares konkurētspēju Eiropā.

"Vēlos uzsvērt, ka ne Igaunijā, ne Lietuvā eksportējamos dzīvniekus ar papildu nodokļiem neapliek. Gaļas lopkopība Latvijā galvenokārt ir balstīta uz eksportu, kas nozīmē - nodokļa piemērošana vārda tiešā nozīmē apdraud nozares dzīvotspēju," norāda R.Jakovickis. Viņaprāt, šādas maksas piemērošana tikai lauksaimniecības dzīvniekiem virs trim mēnešiem nav taisnīga, jo inspektora ieguldītā darba apmērs nav atkarīgs no dzīvnieka vecuma.

Biedrība ir nemierā, ka attiecīgās izmaiņas regulējumā tiek veiktas bez organizāciju iesaistes un informēšanas, neņemot vērā nozaru organizāciju viedokli.

"Man ir patiesi žēl, ka maldināti esam ne tikai mēs, bet, acīmredzot, arī zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS), kurš ir pārliecināts, ka diskusijas par šīm izmaiņām "notikušas vairāku mēnešu garumā"," norāda R.Jakovickis, piebilstot, ka informācija par Ministru kabineta noteikumu izmaiņām tiesību aktu portālā tika ievietota divas nedēļas lauksaimniecībai pašā karstākajā periodā - šogad no 2.jūlija līdz 16.jūlijam.

"Apzināta rīcība vai nejaušība? Iespējams, kādam bija izdevīgi tik būtiskas izmaiņas virzīt laikā, kad lauksaimnieku aktivitāte ir viszemākā, bet darbu intensitāte visaugstākā," pieļauj R.Jakovickis.

Pēc organizācijā vēstītā, Gaļas liellopu audzētāju biedrība pie Zemkopības ministrijas ēkas ir izgāzusi mēsli kaudzi, kā arī izvietojusi vairākus plakātus ar saukļiem.

Gaļas liellopu audzētāju biedrība ir izveidota 2011.gadā, un tās mērķis ir apvienot gaļas liellopu audzētājus un pārstāvēt gaļas liellopu audzētāju intereses lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Latvija ir pasaules līderos dzīvu liellopu eksportā

Juris Paiders, speciāli Dienas Biznesam,18.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kā liecina Starptautiskā tirdzniecības centra International Trade Center dati (ITC atbalsta ANO tirdzniecības un attīstības aģentūra (UN Conference on Trade and Development), Eiropas Savienība un Pasaules Tirdzniecības organizācija), tad pēc ienākumiem no dzīvu liellopu eksporta apjoma uz vienu iedzīvotāju 2023. gadā Latvija bija sestajā vietā pasaulē, atpaliekot tikai no Urugvajas, Slovēnijas, Luksemburgas, Horvātijas un Kanādas.

2023. gadā Latvija eksportēja (par 50 miljoniem eiro) vairāk dzīvu liellopu nekā Krievija (47 miljoni eiro). Savukārt Latvijas daļa globālajā dzīvu liellopu eksportā bija 0,7 %.Informācija par Latvijas dzīvu liellopu eksporta panākumiem ir svarīga, lai labāk saprastu konfliktu, kas šī gada decembrī izvērsās starp Gaļas liellopu audzētāju biedrību un Zemkopības ministriju.

Kā zināms, tad 3. decembrī Gaļas liellopu audzētāju biedrība sarīkoja protesta akciju pie Zemkopības ministrijas, iebilstot pret ievērojamu nozares uzņēmumu maksājumu palielinājumu Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Gaļas liellopu audzētājus saniknoja, ka izmaiņas nozares regulējumā tika virzītas “nekonsultējoties ar nozari un neņemot vērā to ietekmi uz nozares konkurētspēju Eiropā”. Turklāt atbilstoši liellopu audzētāju aprēķiniem, maksājumu apjoms par liellopu eksporta dokumentācijas noformēšanu Pārtikas un veterinārajam dienestam varētu pieaugt pat 40 reizes. Latvijas dzīvu liellopu lielākajam eksportētājam maksājumu apjoms par PVD pakalpojumiem šogad būs mazāks par 10 tūkstošiem eiro, bet nākamgad, atbilstoši jaunajiem tarifiem, tas varētu sasniegt pat 300 tūkstošus eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ieviešot eksporta nodokli, ZM praktizē legālu reketu

Raimonds Jakovickis, Gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs,04.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrijas (ZM) virzīto izmaiņu MK noteikumos rezultātā, būtiski palielinot maksājumus Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kā arī ieviešot “Krauzes teļu eksporta nodokli”, cietīs katrs Latvijas zemnieks, kas audzē liellopus pārdošanai.

Komentējot vakar notikušo Gaļas liellopu audzētāju biedrības biedru protesta akciju pie Zemkopības ministrijas ēkas, zemkopības ministrs Armands Krauze tā vietā, lai sēstos ar gaļas liellopu audzētājiem pie viena galda, demonstrējis klaju populismu un nekompetenci.

Maksājumi pieaugs 40 reizes

Biedrība piekrīt jaunajai stundas likmes cenai, taču eksporta nodokļa ieviešana par vienu dzīvnieku ir absurds. Saskaņā ar veiktajām aplēsēm, ieviešot eksporta nodokli, uzņēmējiem maksājumi, kas tiek veikti Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) pieaugs līdz pat 40 reizēm gadā! Piemēram, ja šobrīd lielākais eksportētājs PVD gadā samaksā aptuveni no astoņiem līdz deviņiem tūkstošiem eiro, tad, saskaņā ar plānotajiem izcenojumiem, tie būs līdz pat 300 000 eiro gadā. Dienā viens PVD inspektors varēs “nopelnīt” tūkstošiem eiro, atkarībā no tā, cik dzīvnieku tajā dienā tiek eksportēts.

Komentāri

Pievienot komentāru