Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), ieguldot naudu Latvijas bankrotējušajā Parex bankā, līgumā iekļāvusi slēptu pārdošanas opciju, atsaucoties uz Nīderlandes Finanšu ministru Jeroenu Diselboemu, raksta Bloomberg.
Pārdošanas opcija ir tāds līgums, kas ļauj tā pircējam pārdot pārdevējam kādu konkrētu aktīvu par noteiktu cenu noteiktā termiņā.
«Saskaņā ar manā rīcībā esošo informāciju ERAB ar Privatizācijas aģentūru ir pārdošanas opcijas līgums,» norāda ministrs. Pārdošanas opcija gan nav iekļauta Latvijas nacionālajos kontos, jo tā ir garantija, piebildis ministrs, norādot, ka par to slēgta vienošanās 2009. gadā.
Latvija 2008. gadā pēc Parex bankas pārņemšanas lūdza 7,5 miljardu eiro finansiālu palīdzību no starptautiskajiem aizdevējiem. Vēlāk Parex banka tika sadalīta divās daļās – Citadele bankā un Revertā.
ERAB pieder 25% akciju Citadelē un 12,74% Revertā.
Privatizācijas aģentūra, atsaucoties uz šodien izskanējušo informāciju, komentē: «Noslēgtie Latvijas valsts un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) līgumi nekādā veidā neierobežo Latvijas puses tiesības piesaistīt bankai Citadele investoru. ERAB līdzdalība ir bijusi kā papildus garantija, ka banka tiek pārvaldīta atbilstoši labākajai starptautiskajai praksei, par ko liecina arī Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts atzinums, nosaucot banku Citadele par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijas valstīs. Tas arī ir viens no faktoriem, kas ir vairojis potenciālo investoru interesi par banku. Attiecībā uz rīcību ar savām akcijām ERAB pieņems lēmumu, vai palikt par bankas akcionāru, vai akcijas pārdot kopā ar Latvijas pusi. Tas ir atkarīgs arī no investoru intereses iegādāties visas bankas akcijas vai arī tikai PA daļu.»
Savukārt, ERAB norāda, ka šo informāciju nekomentēs.