AS Latvenergo aprēķinājusi un iesniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) apstiprināšanai jaunās elektroenerģijas obligāto iepirkumu komponentes (OI) izmaksas, kas stāsies spēkā 2014.gada 1.aprīlī, informē uzņēmuma pārstāve Sandra Vējiņa.
Jauno OIK aprēķinā AS Latvenergo ir ņēmusi vērā likumā «Par valsts budžetu 2014.gadam» noteikto mērķdotāciju OIK samazināšanai 29,3 miljonu eiro apmērā. Kopējā obligātā iepirkuma komponente ar 2014.gada 1.aprīli ir 2,679 centi/kWh, kas pret iepriekšējo gadu samazināsies par 0,4%.
Atbilstoši OIK aprēķinam koģenerācijas komponente no 1. aprīļa samazināsies par 8% no 1,89 centiem/kWh līdz 1,737 centiem/kWh, savukārt atjaunīgo energoresursu komponente pieaugs par 18% no 0,8 centiem/kWh līdz 0,942 centiem/kWh. Atjaunīgo energoresursu komponentes pieaugumu galvenokārt nosaka no ražotājiem obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās enerģijas apjoma pieaugums (par 136 GWh jeb 36%) un attiecīgi kompensējamo izmaksu virs elektroenerģijas tirgus cenas pieaugums, kas, salīdzinot ar 2012.gadu, ir pieaugušas par 32% un ko galvenokārt veido biomasas un biogāzes elektrostacijas.
Taču ikvienai mājsaimniecībai kopumā OIK ietekme uz elektroenerģijas maksājumu no 1.aprīļa pieaugs par 9-11%, jo no 2011.gada 1.aprīļa, kad pēdējo reizi tika mainīti elektroenerģijas gala tarifi mājsaimniecībām šī elektroenerģijas cenu veidojošā komponente ir pieaugusi par 1,04 eirocentu/kWh, taču mājsaimniecības regulētā tirgus ietvaros šo pieaugumu neizjuta, jo AS Latvenergo to pilnā apmērā nebija iekļāvusi elektroenerģijas gala tarifā, skaidro uzņēmums.
Līdz ar tirgus pilnīgu liberalizāciju šī elektrības cenu veidojošā sastāvdaļa būs iekļauta arī mājsaimniecību maksājumos par patērēto elektroenerģiju. Savukārt juridiskās personas, kuras jau ir brīvajā elektroenerģijas tirgū, izjutīs OIK samazināšanos savos elektrības rēķinos.
Turpmākās OIK saglabāšanas iespējas pašreizējā līmenī ir saistītas ar valsts budžeta dotācijām, kuras katru gadu ir jāparedz, plānojot valsts budžetu.
AS Latvenergo koģenerācijas stacijas TEC-1 un TEC-2 kompensējamo izmaksu apjomi 2013.gadā salīdzinājumā ar 2012.gadu faktiski nav mainījušies un to īpatsvars OIK ir samazinājies no 42% līdz 38% (49% - 2011.gadā), neskatoties uz to, ka kopš 2013.gada septembra ekspluatācijā ir nodots jaunais TEC-2 energobloks.
Salīdzinot 2013.gadā izmaksāto atbalstu uz saražotās elektroenerģijas apjomu, ir redzams, ka vismazākais atbalsts uz kWh ir nepieciešams lielajām koģenerācijas stacijām un vēja elektrostacijām, savukārt vislielākais atbalsts ir maksāts mazajiem HES, biomasas un biogāzes stacijām.
Latvijā OI atbalsts ar atjaunīgajiem resursiem un efektīvā koģenerācijā saražotai elektroenerģijai, līdzīgi kā citur Eiropā, tika ieviests 1998.gadā. Ņemot vērā augošo elektroenerģijas patēriņu Latvijā, OI atbalsta arī valsts energoapgādes drošumu, tā kā bez atbalsta koģenerācijas stacijām mūsu valsts, līdzīgi kā Lietuva, nonāktu elektroenerģijas importa atkarībā. Būtiski, ka papildus elektroenerģijai TEC nodrošina elektroapgādes drošumu, ko nespēj nodrošināt neviena no pārējām atbalstītām elektrostacijām, norāda Latvenergo.
Latvijā elektroapgādes pakalpojuma cenu klientam veido elektrības piegādes izmaksas, obligātā iepirkuma komponentes, elektroenerģijas cena.
OIK atspoguļo publiskā tirgotāja iepriekšējā gada izmaksas, ko veido starpība starp iepirkuma tarifiem un elektroenerģijas tirgus cenu.