No šā gada 1.aprīļa publiskā tirgotāja pienākumus pildīs AS Latvenergo meitassabiedrība AS Enerģijas publiskais tirgotājs, kas turpmāk administrēs obligātos iepirkumus un garantētās maksas par uzstādīto jaudu aprēķinus un maksājumus.
Paredz šodien valdībā apstiprinātais rīkojuma projekts «Par piekrišanas sniegšanu AS Latvenergo izšķirošās ietekmes iegūšanai jaundibināmā AS Enerģijas publiskais tirgotājs».
Kā informē Latvenergo - ja līdz šim publiskā tirgotāja pienākumus obligātā iepirkuma funkciju veikšanai nodrošināja AS Latvenergo, tad līdz ar elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu, OIK pieauguma ierobežošanas mehānisma izveidi un valsts budžeta dotācijas ieviešanu, šāds mehānisms vairs nevar pastāvēt. Atsevišķas akciju sabiedrības izveide nepieciešama, lai, tirgum atveroties, obligātā iepirkuma izmaksu segšanai varētu izmantot valsts budžeta dotāciju, kas segtu daļu no izmaksām elektroenerģijas lietotāju vietā.
Tā kā budžeta dotāciju saņemšana nav pieļaujama komersantam, kas tirgū strādā konkurences apstākļos, ar šo uzdevumu nenodarbotos AS Latvenergo, bet tā meitas sabiedrība. Jaundibinātā sabiedrība darbību uzsāks 2014.gada 1.aprīlī un veiks līdzšinējās AS Latvenergo obligātā iepirkuma funkcijas.
Obligātā iepirkumā iepirktā elektroenerģija tiek pirkta par valsts noteiktajiem paaugstinātajiem tarifiem, bet pārdota tiks elektroenerģijas biržā par tirgus cenu. Elektroenerģijas cenu starpība un šīs tirdzniecības nodrošināšanas izmaksas veido tās ikgadējās kompensējamās izmaksas, kas nosaka obligātā iepirkuma komponenšu (OIK) apmēru no katra gada 1.aprīļa. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem AS Enerģijas publiskais tirgotājs veiks obligāto iepirkumu, kuru pārdos biržā. Ņemot vērā ikgadēji kompensējamās obligātā iepirkuma izmaksas un valsts budžeta dotāciju, EPT katru gadu veiks OIK aprēķinus, ko iesniegs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) apstiprināšanai. SPRK pēc iesniegto aprēķinu pārbaudes apstiprina OIK, kas tiks iekļauts klientu rēķinos par patērēto elektroenerģiju no katra gada 1.aprīļa.
2013. gada elektroenerģijas obligātās iepirkuma kompensējamās izmaksas bija 211.2 milj. eiro, kas rezultētos par 16% lielākās OIK. Tomēr ņemot vērā 2014.gada valsts budžetā paredzēto dotāciju 29.3 milj. eiro apmērā, OIK aprēķinā kompensējamās izmaksas tika samazinātas līdz 181.9 milj. eiro, kā rezultātā OIK no 1.aprīļa tika aprēķinātas 2.679 centi/kWh (1.883 sant./kWh) apmērā, kas pret iepriekšējo gadu samazināsies par 0.4%.