Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) trešdien būtiski samazināja pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes šim un nākamajam gadam, šādu lēmumu skaidrojot ar gauso ASV tautsaimniecības veiktspēju, kā arī vājajām uzņēmumu un valdību investīcijām.
OECD prognozē, ka globālā ekonomika šogad pieaugs par 3,1%, nevis 4%, kā tika lēsts martā.
Savukārt nākamajam gadam organizācija pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi samazinājusi no 4,3% uz 3,8%.
Vienlaikus OECD prognozē, ka pasaules ekonomika pakāpeniski stiprināsies un līdz 2016.gada beigām sasniegs vidējo pirmskrīzes izaugsmes līmeni.
Organizācija arī samazināja ASV ekonomikas izaugsmes prognozes šim un nākamajam gadam attiecīgi no 3,1% uz 3% un no 2,8% uz 2%.
OECD norāda, ka ASV dolāra vērtības pieaugums un bargie Ziemeļamerikas ziemas laikapstākļi palēninājuši ekonomikas izaugsmi 2015.gada pirmajā ceturksnī.
Taču organizācija prognozē, ka ASV ekonomiskā aktivitāte atgūsies, pateicoties pieprasījuma kāpumam, ko veicinās nodarbinātības pieaugums, labklājības kāpums no aktīvu cenu pieauguma un pirktspējas augšupeja, ko veicinās zemās naftas cenas.
Arī Ķīnas ekonomika šogad un nākamgad pieaugs lēnāk salīdzinājumā ar martā publiskotajām prognozēm, palielinoties attiecīgi par 6,8% un 6,7%.
«Patēriņš Ķīnā saglabāsies spēcīgs un izaugsmi veicinās arī investīciju kāpums infrastruktūrā,» vēsta OECD.
Organizācija norāda, ka kopumā «ekonomikas atlabšana no globālās finanšu un ekonomikas krīzes, kas aizsākās 2008.gadā, bijusi neparasti vāja. Negatīvie efekti bijuši aizvien pieaugošā nodarbinātības nedrošība, gausā augšupeja attīstības valstīs un pieaugošā nevienlīdzība gandrīz visās valstīs.»
Tikmēr OECD prognoze eirozonas ekonomikai šim gadam saglabāta nemainīga, bet nākamajam gadam tā paaugstināta no 2% uz 2,1%, pateicoties zemākām naftas cenām, eiro vērtības kritumam, uzlabotiem finanšu apstākļiem un jauniem stimulēšanas pasākumiem.
Organizācija trešdien publiskotajā ziņojumā kritizē uzņēmumus un valdības par atturīgajām investīcijām.
«Visā visumā uzņēmumi negribīgāk tērē rūpnīcām, aprīkojumam, tehnoloģijām un pakalpojumiem salīdzinājumā ar iepriekšējiem cikliskās atveseļošanās periodiem,» uzsver organizācija. «Turklāt vairākas valdības atlikušas infrastruktūru investīcijas saistībā ar fiskālās konsolidācijas pasākumiem, radot negatīvu ietekmi uz nodarbinātību, algām un patēriņu.»