Ražošana

Notiek vēsturiski straujākais izejvielu cenu kāpums

Māris Ķirsons,05.04.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visa veida izejvielu un resursu straujais pieaugums atspoguļosies ne tikai ražotāju izmaksu kāpumā, bet arī produkcijas cenās veikalu plauktos, kā ietekmē samazināsies patēriņš, kas savukārt atkal ietekmēs vietējos gaļas produktu ražotājus.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Cēsu gaļas kombināts valdes priekšsēdētāja Ieva Piteronoka-Krišāne.

Viņa uzsver, ka pašreizējos salīdzinoši straujajos pārmaiņu laikos ļoti ātri jāspēj reaģēt ne tikai ražotājiem, bet arī valsts pārvaldei un politiķiem – Ministru kabinetam.

Fragments no intervijas

Kāda ir pašreizējā situācija gaļas pārstrādes nozarē kopumā?

Šodienas situācija gaļas pārstrādes nozarē ir ļoti saspringta – notiek vēsturiski straujākais izejvielu cenu kāpums, pastāvīga energoresursu cenu paaugstināšanās, ierobežota izejmateriālu pieejamība. Nākotnes aplēses nav patērētājam labvēlīgas, tās liek nojaust, ka gaļas produktu cena veikalu plauktos jau vien šī gada laikā dubultosies. Atbilstoši graudaugu cenu kāpumam jau pērnajā gadā bija paredzams, ka saistīti cena pieaugs arī gaļas produktu ražošanas izejvielām – cūkgaļai, putnu un liellopu gaļai. Daļēji paredzētais cenu kāpuma scenārijs realizējās. Bet tad notika Krievijas iebrukums Ukrainā, valstī, kas visas pasaules tirgum saražo lielu daļu graudkopības produktu, ieskaitot lopbarību. Un cūkgaļas cena Eiropas tirgū triju nedēļu laikā burtiski uzlēca rekordātrā tempā. Cena palielinājās tik strauji, ka līgumsaistību izpildei ar mazumtirdzniecības tīkliem un publiskā sektora iestādēm gaļas pārstrādes uzņēmumi piegādes veic zem pašizmaksas, ciešot būtiskus zaudējumus uz katru piegādāto kilogramu. Vienlaikus liellopu gaļas cenas pieaugums bija mērenāks – paredzamāks. Pastāvīgs cenas pieaugums notiek ik nedēļu jau no gada sākuma.

Kā šajā sarežģītajā situācijā klājas Cēsu gaļas kombinātam?

Tā kā Cēsu gaļas kombinātā netiek veikta tālāka gaļas pārstrāde, bet tikai gaļas sadale, iepakošana un tūlītēja realizācija, situācija ir vieglāk kontrolējama: realizācijas laiks no liellopu iepirkuma līdz gatava produkta – svaigas, sapakotas gaļas – pārdošanai ir daudz ātrāks, nekā veicot tās pārstrādi gaļas produktos.

Kas ir galvenie izaicinājumi nozarē kopumā?

Iespaidīga pārtikas produktu inflācija ir tas, ar ko tuvākajos gados mums būs jāsaskaras. Patērētāja produktu grozs kļūs dārgāks, kas liks izvērtēt, ko un cik daudz iegādāties. Gaļas produktu patēriņš Latvijā samazināsies, pārstrādes uzņēmumu pārdoto kilogramu skaits strauji saruks. Uzņēmumu fiksētās ražošanas izmaksas uz šī brīža globālā fona tikai pieaugs. Tuvākie gadi būs laika posms, kad izdzīvos tie, kas spēs akumulēt savas ražošanas izmaksas atbilstoši iedzīvotāju pirktspējai. Būtībā kara sākums Ukrainā jau ir radījis neaizpildāmus robus pārtikas produktu ražošanas ķēdē ar to vien, kas jau, turpinoties karam, netiks saražots vispasaules patēriņam, jo Ukraina vienkārši nespēj veikt pilnvērtīgu saimniecisko darbību un arī Rietumvalstu sankcijas pret Krieviju liegušas dažādu produktu eksportu globālajam tirgum.

Visu interviju lasiet 5.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!

ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!

Komentāri

Pievienot komentāru