Augstākās tiesas Senāts noraidīja elektroenerģijas tirgotājas SIA Enefit prasību pret Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) 2007. gada lēmumu paaugstināt sadales pakalpojumu tikai atvērtā tirgus dalībniekiem, norādot, ka uzņēmums nav cietis zaudējumus.
Tiesvedības process, kurā SIA Enefit vērsās pret SPRK 2007. gada lēmumu paaugstināt sadales pakalpojumu tarifu tikai atvērtā tirgus dalībniekiem pirms tarifu izmaiņas tika apstiprinātas visiem Latvijas elektroenerģijas patērētājiem, ilga četrus gadus. 2007. gada beigās pēc SPRK lēmuma paaugstināt Sadales pakalpojuma tarifus no 2008. gada 1. februāra līdz 1. aprīlim atvērtā elektroenerģijas tirgus patērētāji norēķinājās par augstāku sadales pakalpojumu tarifu. Savukārt patērētājiem, kas iegādājās elektroenerģiju par regulēto gala tarifu, izmaiņas netika piemērotas.
Līdz ar noraidošu Senāta lēmumu visi tie atvērtā tirgus patērētāji, kuri pārmaksāja par sadales pakalpojumiem nevienlīdzīgi apstiprināto tarifu darbības laikā, nevarēs atgūt pārmaksas radītos zaudējumus, norāda SIA Enefit pārstāvji.
«Ierosinot šo tiesvedības procesu, aizsākām diskusiju par regulēto cenu sakārtošanu Latvijas elektroenerģijas tirgū, aicinot atteikties no vienota gala tarifa formāta un tarifa sastāvdaļas apstiprināt katru atsevišķi. Latvijas iedzīvotāju interesēs ir padarīt cenu struktūru caurspīdīgāku, lai veicinātu vispārējo izpratni par elektroenerģijas tirgus darbību un vieglāk varētu izsekot cenu izmaiņām savos rēķinos. Tostarp tiktu novērsta situācija, kad par elektrības gala tarifa cenu paaugstināšanu patērētāji uzzina tikai brīdī, kad būtiskas tarifa sastāvdaļas jau ir izmainītas un gala tarifa paaugstināšana ir neizbēgama. Pašlaik pieņemtais tiesas spriedums neveicina ar elektroenerģijas tarifa uzbūvi saistīto problēmu risināšanu,» tā pauda Enefit valdes priekssēdētājs Jānis Bethers.
Savukārt SIA Enefit pārstāvji, advokātu biroja Lawin juristi Ivo Maskalāns un Irina Kostina izteikuši bažas par «tiesas motivācijas kvalitāti spriedumā un vispusīgu apstākļu izvērtēšanu no tiesnešu puses» un norādīja, ka «pastāvošā Latvijas regulētā elektroenerģijas tirgus tarifa struktūra pieļauj, ka arī turpmāk var rasties šādas diskriminējošas situācijas».
«Tas savukārt liedz iespēju piedāvāt elektroenerģiju atvērtajā tirgū mājsaimniecībām un mazajiem uzņēmumiem, kuri pašlaik to iepērk par regulēto gala tarifu. Regulētajā gala tarifā iekļautā elektroenerģijas cena pašlaik ir augstāka par atvērtajā tirgū pieejamo. Tomēr tirgotāji aktīvi nepiedāvā šiem patērētājiem sadarbības piedāvājumus, jo situācija nākotnē var mainīties un būtu neētiski tirgot elektroenerģiju patērētajiem, kas nepārzina cenas uzbūvi un tāpēc nevar izvērtēt visus riskus,» uzskata advokāti.