Atbildīgo konkurences uzraudzības iestāžu dēļ vienu nozari var pārņemt lietuvieši, kuri vienlaikus maksā vismazākos nodokļus.
Pērnā gada oktobrī pie ekonomikas ministra Viktora Valaiņa ar vizīti ieradās Baltijas Metāllūžņu pārstrādātāju asociācijas padomnieks Johens Kleins.
Tas bija jau pēdējais izmisuma solis, lai glābtu situāciju nozarē. Asociācija jau ir izmēģinājusi visus instrumentus – gan publikācijas medijos, gan vēršanos Konkurences padomē, taču nekas nepalīdzēja, tāpēc bija jānāk pie ministra. Vai tas palīdzēja? Nē! Iestāžu darba neefektivitātes dēļ mēs varam vērot, kā lēnām pazūd vietējie tirgus dalībnieki, bet pozīcijas nostiprina lietuviešu uzņēmums, kurš šo praksi jau veiksmīgi izmēģinājis un īstenojis Igaunijā.
Metāllūžņu pārstrādātāju asociācija trauksmi ceļ jau apmēram gadu – to ir uzņēmies darīt vācietis Johens Kleins, kuram, spriežot pēc viņa dzīves gājuma, ir pamatīgas zināšana piegāžu ķēžu jautājumos smagās rūpniecības nozarēs – ražošanā, aviācijā un metāllūžņu pārstrādē. Viņš pārstāv gan asociāciju, gan strādā uzņēmumā TM Recycling, kurš Latvijā arī ir viens no līderiem. Kleins ir izpētījis, ka lietuviešu uzņēmums Refonda, kurš ir dominējošs savās mājās Lietuvā, iespējams, negodīgā ceļā vēlas izspiest nozares spēlētājus Latvijā, bet Igaunijā tas jau ir izdevies iepriekšējos gados. Man nepatīk izmantot vārdu iespējams, taču objektīvu apstākļu dēļ, lai apgalvotu, vai tiešām tirgus izmaiņas notiek negodīgā ceļā, mājasdarbs jāveic Konkurences padomei. Iestāde it kā ir sākusi to darīt, taču, ņemot vērā tempus, kamēr izpēte beigsies, mazākajiem nozares spēlētājiem tas vairs nepalīdzēs. KP var saprast – Analītiskā departamenta vadībai, strādājot no Briseles, droši vien iet lēnāk, nekā varētu gribēt uzņēmēji.
Spēcīgi argumenti
Johens Kleins uz Ekonomikas ministriju atnesa lielu prezentāciju, metāllūžņu cenu lapas no biržas, uzrādīja lūžņu uzpirkšanas cenas pie dažādiem tirgus dalībniekiem, demonstrēja galvenās izmaksu pozīcijas nozarē – viņš maksimāli iespējamo izpēti jau ir izdarījis un nonācis pie secinājuma, ka lietuviešu Refonda (Metruna grupas uzņēmums), visticamāk, nodarbojas ar dempingu. Šajā gadījumā – reversu, proti, piedāvā klientiem augstākas metāllūžņu iepirkumu cenas nekā visi citi un nekā vispār varētu atļauties. Ir bijuši periodi, kad uzņēmums uzpirkšanas cenu piedāvājis augstāku nekā biržā, augstāku nekā to, par kuru šos metāllūžņus var pārdot tālāk. Protams, ienākot tirgū jaunam spēlētājam jebkurā nozarē, tas bieži vien piedāvā zemāku cenu, taču ilgtermiņā šāds bizness nevar strādāt ar peļņu, tas ir jāsubsidē, ko Refonda arī darot, izmantojot mātes kompānijas līdzekļus.
Visu rakstu lasiet 4.februāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.