Pagājušā gada nogalē Valsts kase pakļāvās finanšu krīzes izraisītai neuzticības gaisotnei un izsmēla savus noguldījumus no komercbankām.
Jautāts, kāpēc VK izņēma visu naudu no komercbankām, viņš atzina: lai izslēgtu banku riskus. «Mēs nedomājām, ka bankas kļūs nespējīgas, bet visā pasaulē neuzticējās viens otram. Tagad situācija ir normalizējusies un nauda atgriežas, nu jau desmitos miljonu latu,» tā viņš. Proti, noguldījumu apjomi sāka pieaugt atkal pērn decembra beigās un turpina pieaugt šogad janvārī. U. Paukšens lēsa, ka, piem., decembrī VK naudu sāka noguldīt Nordea bankā, DnB NORD Bankā, UniCredit bankā, Hipotēku bankā. Decembrī vēl nebija, bet šobrīd valsts nauda noguldīta arī Swedbank. VK kopumā naudu nogulda dažādās komercbankās gan likmju dēļ, gan arī risku diversifikcācijas dēļ, skaidroja U. Paukšens. Db aplēses liecina, ka pērn novembra beigās, salīdzinot ar septembra beigām, par 31 milj. Ls samazinājās Centrālo un vietējo valdību noguldījumi Nordea bankā, par 28 milj. Ls - DnB NORD Bankā, par aptuveni 12 milj. Ls - Swedbank.
Tikmēr Parex bankā šādu noguldījumu apjoms novembra beigās bija pieaudzis līdz 407 milj. Ls. Parex banka komentārus par noguldījumu izmaiņām nesniedza. Swedbank vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš Db skaidroja, ka oktobrī un jo īpaši novembrī jūtami samazinājās nodokļu ieņēmumi, bet valsts un pašvaldību kopējie izdevumi šajos mēnešos bija neparasti lieli. «Viens no izskaidrojumiem - atsevišķus rēķinus, kurus parasti maksā decembrī, valsts šogad nokārtoja ātrāk, iespējams, lai izlīdzinātu «izcilni» gada beigās. Striktie taupības pasākumi lielākoties tika ieviesti gadumijā. Pašvaldībām ir arī raksturīgi gada sākumā fiksēt kontu atlikumus un uzkrāt līdzekļus - līdz brīdim, kad sākas būvniecības sezona un var sākt īstenot infrastruktūras uzlabošanas projektus. Savukārt rudenī, bieži vien pat no oktobra, palielinās dažādi maksājumi, piem., sakarā ar būvniecības sezonas noslēgumu un objektu pabeigšanu,» tā P. Strautiņš.
Izņemts pusmiljards
Savukārt 325 milj. Ls bija noguldījumu summa, ko pērn novembrī izņēma no Parex bankas uzņēmumi un privātpersonas, liecina Db aplēses, izmantojot Latvijas Komercbanku asociācijas datus. Tādējādi piepildījās Parex bankas vadītāju iepriekš izteiktās prognozes par «biedējošu ainu» banku noguldījumu rādītājos. Pērn oktobrī uzņēmumi un privātpersonas izņēma mazāk - 180,7 milj. Ls, bet kopā pāris mēnešos no Parex bankas aizplūda 506 milj. Ls. Tiesa, kā zināms, šobrīd situācija Parex bankā ir stabilizējusies, valstij iepludinot papildu vairāk nekā 600 milj. Ls, arī daži noguldītāji bankā atgriezušies. Turklāt bankā noteikts zināms ierobežojums naudas izņemšanai mēneša laikā.
Skar arī citas
Kopumā skatoties, ja vēl oktobrī no banku sistēmas mēneša laikā bija aizplūduši kopumā vairāk nekā 400 milj. Ls, par ko satraukumu pauda Finanšu un kapitāla tirgus komisija, tad novembrī strauja naudas aizplūšana bija mitējusies. Tiesa, lai arī novembrī, attiecībā pret oktobri, kopējais noguldījumu apjoms bija nedaudz audzis - par 66,4 milj. Ls jeb 0,7 %, tomēr jāatzīst, ka daļēji šos ciparus «glābis» galvenokārt uzņēmumu noguldījumu apjoma kāpums par 210,8 milj. Ls Latvijas tirdzniecības bankā - pretējā gadījumā arī novembrī banku sektorā noguldījumu apjoms uzrādītu mīnus zīmi. Vēl gan jāpiemin, ka Latvijas tirdzniecības bankā ir raksturīga strauja noguldījumu apjomu maiņa. Piem., pretēji novembrim, oktobrī noguldījumi šajā bankā samazinājās par 130,7 milj. Ls. Jau pāris mēnešus pēc kārtas noguldījumi turpināja samazināties arī citās bankās. Piem., Swedbank noguldījumu apjoms oktobrī un novembrī kopumā saruka par 172,8 miljoniem latu, novembra beigās sasniedzot 1,5 mljrd. Ls, kas turklāt ir par 9,1 % mazāk nekā pirms gada. Noguldījumu apjomu, tostarp atlikumus norēķinu kontos samazinājušas gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Swedbank preses sekretāre Kristīne Jakubovska skaidroja, ka pagājušā gada oktobrī Latvijas bankās bija vērojama noguldījumu samazināšanās - tas bija saistīts gan ar turbulenci pasaules finanšu tirgos, gan pieaugošo saspringumu vietējā ekonomikā. «Mūsu gadījumā oktobrī papildu faktors bija arī, iespējams, ļaunprātīgi izplatītās baumas, kas dažas nedēļas radīja papildu satraukumu informācijas telpā un līdz ar to arī sabiedrībā. Taču jau novembra sākumā situācija bija stabilizējusies un ar augšupejošu tendenci. Piem., pašvaldību noguldījumi Swedbank novembrī, salīdzinājumā ar oktobri, palielinājās. Redzam, ka klientu aktivitāte un depozītu plūsma palielinās, un arī patlaban tendences ir pozitīvas,» tā Swedbank pārstāve, piebilstot, ka pilni detalizēti Swedbank finanšu rādītāji par 2008.gadu tiks publicēti šā gada 12.februārī.
Citiem pieaug
Tikmēr pērn novembra beigās noguldījumu apjoms, salīdzinot ar gada sākumu, dažās bankās pieauga. Straujākais kāpums ? par 75 milj. Ls jeb 20,9 % bijis Nordea bankai. Nordea bankas vadītāja Valdis Siksnis Db noguldījumu pieaugumu skaidroja ar diviem faktoriem. Viens no tiem, ka klienti uzticas bankai, kur savu lomu spēlē arī tas, ka bankai ir filiāles statuss, nevis meitas uzņēmums, kā ir vairumam pārējo banku. Tāpat savu lomu spēlē tas, ka Nordea banka piedāvāja pievilcīgas latu noguldījumu likmes, viņš lēsa, atzīstot, ka bijuši piedāvājumi starp 15?20 % dažiem noguldījumiem, par ko Db jau rakstīja iepriekš. «Tendenc e ir tāda, ka šobrīd nauda turpina ieplūst, ikdienas ir jauni klienti,» tā V. Siksnis. Viņš atzina, ka pieaug gan ilgtermiņa noguldījumi, gan atlikumi norēķinu kontos. ?Tiesa, uzņēmumu noguldījumos lielāku daļu veido atlikumi norēķinu kontos.