Šogad Nobela Miera prēmija par sešu desmitgažu ilgu darbu miera nostiprināšanā Eiropā piešķirta Eiropas Savienībai (ES).
Norvēģijas Nobela komiteja norādīja, ka ES palīdzējusi pārveidot Eiropu no karu mākta kontinenta par kontinentu, kurā valda miers.
54 gadu pastāvēšanas laikā ES šobrīd piedzīvo smagāko recesijas gadu, daudzām savienības valstīm slīgstot dziļā parādu krīzē, tomēr Nobela komitejas prezidents Tūrbjerns Jāglans (Thorbjoern Jagland) pauda, ka ES sešu desmitgažu garumā veicināja «mieru, demokrātiju un cilvēktiesības». Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs pauda, ka ir «dziļi aizkustināts un pagodināts» ar pasniegto balvu.
Pēdējo reizi Nobela Miera prēmija tika piešķirta organizācijai 1999. gadā, kad Nobela komiteja ar šo balvu sumināja nevalstisko organizāciju Medecins Sans Frontieres (Ārsti Bez Robežām), kura vadījusi daudzus ar veselības aprūpi un ārstēšanu saistītus projektus kara zonās un attīstības valstīs.
Pirmā Nobela prēmija tika pasniegta 1901. gadā - to savā 1895. gadā parakstītā testamentā paredzēja zviedru rūpnieks un dinamīta izgudrotājs Alfrēds Nobels, kas mira gadu pēc šī testamenta parakstīšanas.
«Tas ir apbalvojums ikvienam Eiropas pilsonim,» komentējot ES piešķirto Nobela Miera prēmiju, norāda Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāte Inese Vaidere.
«Eiropas Savienība patiešām ir veiksmes stāsts, protams, ar grūtībām, bet arī kopīgu šo grūtību pārvarēšanu,» viņa pauž, norādot uz ES līderu spēju pēc diviem pasaules kariem sanākt kopā, lai ieviestu ilgtermiņa mieru Eiropā. Arīlatvieši ir rūpējušies par mieru un saticību savā starpā un kā starpnieki ir centušies veidot uz mieru vērstu ārpolitiku, iesaistoties miera ieviešanā tādos konfliktu reģionos kā Dienvidosetija, Abhāzija un Kalnu Karabaha, pauž I. Vaidere.