Nepilnu 19 gadu laikā no Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) Garantijas fonda atlīdzībās izmaksāti 23,13 miljoni eiro, liecina LTAB dati.
Zaudējumu atlīdzība no Garantijas fonda tiek izmaksāta saskaņā ar OCTA likuma un starptautisko normatīvo aktu prasībām. Lielāko Garantijas fonda atlīdzību izmaksu daļu veido izmaksas par ceļu satiksmes negadījumiem (CSNg), kurus ir izraisījuši transportlīdzekļi bez OCTA apdrošināšanas. Tāpat ievērojama daļa no Garantijas fonda izmaksām ir par CSNg cietušo personu zaudējumiem, ko CSNg rezultātā nodarījis autovadītājs, kas nav identificēts, skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics, piebilstot, ka 2015.gadā Garantijas fonds par 788 apdrošināšanas gadījumiem ir pieņēmis 963 lēmumus par summu 2,24 miljoni eiro.
LTAB Garantijas fonds izveidots 1997.gadā un tā primārais uzdevums ir nodrošināt OCTA nozares stabilitāti valstī. Garantijas fonds kalpo kā aizsardzības garants un nodrošinājums, ka ikviens CSNg cietušais saņems likumā noteikto kompensāciju. Garantijas fonda līdzekļus veido apdrošinātāju veiktās vienreizējās iemaksas, regulāri ikmēneša atskaitījumi no OCTA prēmijām, apdrošinātāju veiktās papildu iemaksas, LTAB regresa kārtībā atgūtie līdzekļi par CSNg rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, kā arī ieņēmumi no fonda līdzekļu glabāšanas un ieguldīšanas.
«Atskaitījumus Garantijas fondā apdrošinātāji veica līdz 2008.gada 25.martam, bet ņemot vērā normatīvo regulējumu un Garantijas fonda kopējo tā brīža apmēru, kā arī pateicoties veiksmīgai līdzekļu investēšanas politikai, tas līdz pat šim brīdim vairs nebija jādara,» stāsta J.Stengrevics.
Garantijas fondā uzkrāto līdzekļu apjoms savu maksimumu sasniedza 2010.gadā, kad tā apmērs sasniedza 26,15 miljonus eiro.
«Kopš tā brīža Garantijas fonda apmērs ik gadu samazinās un šobrīd sasniedz 20,86 miljonus eiro. Tas saistīts galvenokārt ar to, ka kopš 2014.gada Garantijas fondam jāveic atlīdzības izmaksas LAAS Balva vietā, kā rezultātā no Garantijas fonda kopā jau izmaksāti 2,72 milj. EUR, kā arī ir pasliktinājusies situācija finanšu tirgū, kas nedod vairs tik lielu peļņu no investīcijām. Tāpat tas skaidrojams ar vidējās zaudējumu atlīdzības pieaugumu pēdējos gados,» informē J.Stengrevics, piebilstot, ka vidējās izmaksas lielums uz vienu apdrošināšanas gadījumu 2015. gada 12 mēnešos bija 2851 eiro, kas ir par 9,8% vairāk nekā 2014.gadā un par 81,9 % vairāk nekā pirms pieciem gadiem (2011.gadā).
Ņemot vērā esošās prognozes, Garantijas fonda apmērs jau šogad samazināsies zem 20 miljoniem eiro, līdz ar to atbilstoši OCTA likumam apdrošinātājiem būs jāatsāk veikt regulārie ikmēneša atskaitījumi Garantijas fondā no katras pārdotās OCTA polises.
«Lai arī LTAB gadu no gada Garantijas fondā atgūst ievērojamus līdzekļus, tomēr šie resursi nespēj pilnībā kompensēt atlīdzību izmaksu pieaugumu,» stāsta J.Stengrevics, piebilstot, ka pērn Garantijas fondā izdevies atgūt 0,82 miljonus eiro un 0,52 miljonus eiro atlīdzinājusi LAAS Balva. No atgūtās summas 22,9% CSNg izraisītāji ir atlīdzinājuši labprātīgi, t.sk. slēdzot vienošanās par līdzekļu atmaksu noteiktā kārtībā ilgstošākā laika periodā, 2,2% gadījumos zaudējumi ir atgūti ar zvērināto tiesu izpildītāju palīdzību, bet 0,7% gadījumos lietas cedētas. Jāatzīmē, ka kopš 1997.gada, LTAB Garantijas fondā kopā atgūti 10,35 miljoni eiro.
J.Stengrevics atgādina, ka maldīgs ir pieņēmums, ka Garantijas fonda līdzekļu piedziņa tiek attiecināta tikai uz neseniem CSNg. «Ikvienam autoīpašniekam, kas bez OCTA piedalās satiksmē un izraisa CSNg, zaudējumi, kas nodarīti citām personām, jebkurā gadījumā būs jāatlīdzina no savas kabatas uzreiz vai garākā laika periodā, kas nozīmē, ka pamatsummai klāt nāks arī izdevumi par atlīdzību lietas administrēšanu vai piedziņas un tiesu izdevumi. Tādēļ pārliecinieties, ka OCTA vienmēr ir laikus iegādāta, kas ir visvienkāršākais veids, kā izvairīties no papildus problēmām,» informē LTAB valdes priekšsēdētājs.