Neraugoties uz ieilgušo krīzi piena nozarē, Naukšēnu novada zemnieku saimniecība Tiltgaļi plāno paplašināt piena govju ganāmpulku, izbūvējot jaunu fermu un investējot vairāk nekā pusmiljonu eiro, atzina saimniecības īpašnieks Māris Ošs.
Kā liecina ieraksts Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā, saimniecība izsludina iepirkumu liellopu kūts, slaukšanas zāles un kūtsmēslu krātuves būvniecībai ar paredzamo līgumcenu 699 900 eiro.
Projekts tiks realizēts, izmantojot Lauku atbalsta dienesta administrēto līdzfinansējumu Eiropas Savienības (ES) atbalsta pasākumā Investīcijas materiālajos aktīvos. Pretendentiem pieteikumi jāiesniedz līdz 6.oktobrim, savukārt darbu termiņš ir nākamā gada decembris.
Kā atzina Ošs, patlaban saimniecībā ir 80 slaucamas govis, bet pēc jaunās fermas nodošanas to skaits pieaugs līdz 200 govīm.
«Apstāties attīstībā nevaram, jāiet uz priekšu, lai gan situācija nav viegla. Ceram, ka līdz projekta pabeigšanai piena iepirkuma cena normalizēsies, patlaban pirmās cerības parādās - jūlijā par kilogramu piena Valmieras piens maksāja 18 centus, augustā - par vienu centu vairāk, septembrī būšot 20 centi,» sacīja zemnieks.
Vienlaikus viņš atzina, ka patlaban Vidzemes zemniekus aktīvi uzrunā piena iepircēji no Igaunijas un Polijas, kuri par piena kilogramu maksā attiecīgi 23 un 25 centus, līdz ar to novada zemnieki pārdomā iespēju mainīt sadarbības partneri.
«Dienā nododam apmēram 2,5 tonnas piena, šī starpība ir ļoti būtiska. Ja nekas nemainīsies, nāksies nodot pienu tiem, kas maksā vairāk, jo nauda ir nepieciešama projekta īstenošanai. Katrā ziņā šajā situācijā zemniekiem aktīvi jādomā arī par apvienošanos kooperatīvos - tā var saņemt lielāku cenu un mazināt pašizmaksu,» atzina saimniecības vadītājs.
Jūlijā vidējā piena iepirkuma cena Latvijā bija 0,1776 eiro par kilogramu piena salīdzinājumā ar 0,1778 eiro jūnijā un 0,1823 eiro maijā. Tikmēr gada griezumā cenas kritums bijis par 15,54%, jo pērn jūlijā par kilogramu piena iepircēji Latvijā maksāja vidēji 0,2132 eiro.
Visā ES šogad vērojama piena pārprodukcija, kas radusies pēc Krievijas embargo noteikšanas, kā arī kvotu sistēmas atcelšanas. No 2014.gada jūlija līdz 2016.gada jūnijam piena cena samazinājusies par 39%, nenosedzot ražošanas izmaksas.
Vienlaikus tirgū parādās arī dažas pozitīvas iezīmes. Lai gan ES piena iepirkums joprojām ir lielāks nekā 2015.gadā, Eiropas Komisija prognozē, ka gada pēdējos mēnešos iepirkums jau būs mazāks nekā attiecīgi 2015.gadā, līdz ar to mazināsies pārprodukcija.
Tikmēr piensaimniecības 2015.gada nogalē jau saņēmušas vairāk nekā 43 miljonu eiro atbalstu, kā arī 7,15 miljonu eiro pārdalījumu no 8,5 miljonu eiro ES ārkārtas piešķīruma piensaimniecības un cūkkopības nozarei. Šā gada jūnijā piensaimniecībām no valsts budžeta izmaksāts vēl 6 197 000 eiro valsts atbalsts, savukārt jūlijā EK piešķīra vēl 9,7 miljonus eiro, par kuru sadales kritērijiem būs zināms ne ātrāk kā septembra nogalē.