Valsts, iespējams, varētu mainīt banku un hipotekāro kredītu ņēmēju, kā arī to galvotāju attiecības, kas gan sadārdzinās šādus kredītus.
Tā baņķieri un juristi vērtē šodien Ministru kabineta komitejas sēdē izskatāmā ziņojuma izvērtējumu par hipotekārās kreditēšanas tiesiskā regulējuma nepilnību un priekšlikumus tā pilnveidošanai. Veicot izmaiņas hipotekāro kredītu nosacījumos, varētu gan augt pirmās iemaksas apjoms, gan sadārdzināties procentu maksājumi, norāda eksperti. Tiesa gan, lielā mērā to ietekmēs arī ES līmenī pieņemtie lēmumi attiecībā uz hipotekārajiem kredītiem, atzīst krditētāji.
Šis dokuments paredz izvērtēt nepieciešamību pēc vairākām jaunām normām. Piemēram, tikai nepieciešamības gadījumā iesniegt priekšlikumus par grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā attiecībā uz gadījumiem, kad kredīta devējam nav tiesību papildus nekustamā īpašuma hipotēkai pieprasīt no patērētāja kā kredītņēmēja dotus saistību izpildes nodrošinājumus. Tā kā nereti kredītņēmēji nespēj pildīt savas saistības, pret banku, tad to vietā nākas stāties galvotājiem, kuriem šādas saistības bieži vien esot kā «sniegs uz galvas», tāpēc tiek piedāvāts izstrādāt grozījumus kredītiestāžu likumā, kas paredz pienākumu bankai pēc galvotāja pieprasījuma sniegt ziņas par tās rīcībā esošajiem kredītņēmēja maksājumiem, atlikušo parādu summu. «Tā būtu loģiska prasība, it īpaši, ja pašlaik galvotājam pat nav tiesību pieprasīt informāciju par kredītņēmēja maksājumu disciplīnu un atlikušā parāda lielumu,» iespējamo izmaiņu būtību skaidro komerctiesību eksperts Jānis Kārkliņš. Viņš atzīst, ka tādējādi vismaz hipotekāro kredītu galvotājiem būs iespēja saņemt ticamu informāciju no kredīta devēja, nevis ticēt visām ziņām, kuras sniedz (ja vispār to dara) kredītņēmējs.
Aptaujātie banku pārstāvji norāda, ka kredītņēmēju problēmu gadījumā patlaban banka uzreiz kontaktējas ar galvotāju. Ja tiks mainīti nosacījumi, kādā veidā pieprasīt atmaksāt aizdevumu no galvotāja, bankai būs nepieciešams nodrošināties citādāk, tādējādi palielinot, piemēram, pirmo kredīta iemaksu. Tomēr, ja tā tiktu paaugstināta, tas savukārt sarežģītu aizdevumu saņemšanu jaunajām ģimenēm, kas jau tagad nereti sūdzas par stingrajiem noteikumiem hipotekāro kredītu saņemšanā.