Slimība, kas ir nodarījusi kaitējumus banānu ražai Dienvidaustrumu Āzijai, izplatījusies arī Tuvajos Austrumos un Āfrikā, tādējādi palielinot risku, ka nākotnē saruks pasaules vistirgotākā augļa ražošanas apjomi, liecina ANO Pārtikas un Lauksaimniecības organizācija.
Augsnes sēnīte, kas nodara kaitējumus augu saknēm, ir nāvējošas Kavendiša banāniem, kuri veido 95% no piegādes apjoma importētājiem Ziemeļamerikā un Eiropā, stāsta organizācijas pārstāvis Fazils Dusunceli.
Pagaidām slimība nav sasniegusi lielākos Latīņamerikas eksportētājus, piemēram, Ekvadoru, Kostariku vai Kolumbiju, taču tā atklāta Jordānijā un Mozambikā, liecinot, ka tā pārvietojusies uz Āziju.
«Eksporta tirgū dominē Kavendiša banāni, un tie diemžēl ir uzņēmīgi pret šo slimības veidu,» sacījis organizācijas pārstāvis, piebilstot, ka tas ir nopietns faktors vidējā termiņā, tomēr tajā pašā laikā jāizvairās no panikas.
Kopš šī slimība pirmoreiz parādījās Āzijā 1990. gados, desmitiem tūkstošu hektāru banānu ražas ir iznīcināti Indonēzijā, Ķīnā, Malaizijā, Filipīnās un Austrālijā.
2011. gadā pasaules banānu eksporta apjomu vērtība sasniedza 8,946 miljardus dolāru. ASV ir lielākais banānu importētājs, kam seko Beļģija.
Zinātnieki patlaban strādā, lai izveidotu jaunas banānu šķirnes, kas ir izturīgas pret šo slimību, tomēr līdz tam valstīm tiek rekomendēts ievērot fitosanitāros pasākumus īpaši rūpīgi, lai izvairītos no slimības.