Līdz ar cerībām uz pandēmijas beigām cena pasaules preču biržās augusi teju visam. Turklāt daudzos gadījumos cenu pieaugums ir bijis visai iespaidīgs. Viena no šādām lietām ir bijuši arī zāģmateriāli.
Piemēram, ASV preču biržā to vērtība kopš pagājušā gada marta, kad nostiprinājās atklāsme, ka Covid-19 vīruss būs globāla parādība, līdz šā mēneša pirmās nedēļas beigām bija palēkusies par visiem 540%.
Dažkārt gan mēdz būt tā, ka lieliem kāpumiem seko arī kritumi, un divu nedēļu laikā ASV zāģmateriālu cena kopš tā brīža ir sarukusi jau par ceturto daļu. Iespējams, var pat teikt, ka zināma gaisa nolaišana un karsto galvu atvēsināšana vispārējās stabilitātes nolūkos dažiem izejmateriālu tirgiem ir pat vajadzīga. Jo burbulis būs lielāks, jo sāpīgāka būs neizbēgamā tā plīšana.
“Straujš cenu pieaugums ir novērots ne tikai skujkoku zāģētajai produkcijai, bet faktiski visiem būvmateriāliem – armatūrai, plastmasai –, un to jūt visi, kuri kaut ko būvē vai citādi patērē skujkokus, piemēram, ražo mēbeles,” secina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Viņš norāda, ka skujkoku zāģētās produkcijas cenu pieaugums Eiropā 30–40% apmērā ir milzīgs, tomēr tas nobāl pret ASV notikušo 200–400% kāpumu.
“Savus izstrādājumus sūtam uz ASV, izmantojot Brēmenes ostas pakalpojumus,” uz jautājumu par piegādēm uz Atlantijas okeāna rietumu krastu atbild skujkoku zāģētās produkcijas ražošanas un tirdzniecības SIA Kurekss valdes priekšsēdētājs Jānis Apsītis. Viņš norāda, ka Covid-19 ietekmē katastrofāli trūkst konteineru, to vienkārši nav.
Evergreen (kuģa) iestrēgšana Suecas kanālā ir izjaukusi visu konteineru kustību, Ķīnā un citās Dienvidaustrumu Āzijas valstīs ir pilni konteineri ar precēm. “Covid sāgas restarta eksperiments,” uz jautājumu par teju neticamo cenu pieaugumu skujkoku zāģētajai produkcijai – būvmateriāliem – atbild J. Apsītis. Viņš savu sacīto skaidro ar to, ka cilvēki koronavīrusa izplatības ierobežošanai bija faktiski ieslodzīti savā mājoklī un nekur neceļoja, un neapmeklēja koncertus un citas izklaides vietas, kā ietekmē uzkrājās nauda un vienlaikus mainījās viņu dzīves uztvere. Dzīve pilsētā neradīja nekādus ieguvumus, un cilvēki savus uzkrājumus centās pārvērst mājoklī ārpus pilsētām. “Ja otrreizējā tirgū agrāk ASV bija ap diviem miljoniem mājokļu, tad šis apjoms saruka pat zem miljona, bet māju būvniecības pasūtījumu apjoms pieauga apmēram par 30%, kaut kas līdzīgs notika arī Lielbritānijā,” stāsta J. Apsītis.
Minēto faktoru dēļ būvmateriālu veikali tika pilnībā izpirkti tukši. “Neviens nevar saražot vairāk, un tādēļ, ja 2018. gadā bija vēsturiski augstākās zāģētās produkcijas cenas ASV, tad pašlaik tās ir pārsniegtas divas reizes,” tā J. Apsītis. Viņš atgādina, ka situāciju tirgū ietekmēs Krievijas plānotais skujkoku baļķu eksporta liegums arī uz Ķīnu, kas ir liels skujkoku produkcijas patērētājs.
Visu rakstu lasiet 25.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!