Līdz ar Mūkusalas Mākslas salona kūrēto izstādi TOP no top Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē, tapusi jauna suvenīru sērija - Latvijas mākslinieku emoji, informē Mūkusalas Mākslas salona komunikācijas vadītāja Agnese Kleina.
Pirmie savus emoji ieguvuši Auseklis Baušķenieks, Džemma Skulme un Miervaldis Polis. Emoji var nesāt izšūtus uz 100 % organiskās kokvilnas džempera vai elegantas piespraudes formā.
Piešķirot pazīstamajiem Latvijas māksliniekiem emoji tēlus, ilustrators Roberts Rūrāns izmantoja viņu pašu darbus. Auseklim Baušķeniekam tas ir 1957.gadā tapušais Vienpatis, Džemmas Skulmes iecienīto tautumeitu sižetu reprezentē Meitene (tautisks motīvs) (1966), bet Miervaldis Polis attēlots kā Bronzas cilvēks (Bronzas cilvēka pases foto process Nr. 6., 1992).
Vienpatis ir Baušķenieka iekšējais pašportrets - tā viņš pats to klasificējis. Baušķeniekam vienmēr paticis izzīmēt detaļas, bet gleznā pulkstenis uz viņa kreisās rokas locītavas palicis bez noteikta laika.
Par Džemmas Skulmes tautumeitām mēdz teikt, ka māksliniecei izdevies uztvert tautas dvēseli. Viņas ir pamatīgas un īstas. Stipras un skaistas. Kā nosvērtas, tā dramatiskas. Īstas latvietes.
Bet sāga ar Bronzas cilvēku aizsākās 1987. gada augustā, kad kāds televīzijas režisors no Rietumvācijas palūdza Polim īstenot akciju Rīgā - nokrāsoties bronzas krāsā un pastaigāt pa pilsētu. Polis patiesībā esot baidījies, jo nezinājis, ko gaidīt no pūļa reakcijas. Bet cilvēki izrādīja tikai ziņkāri - tik lielu, ka Bronzas cilvēkam nācās bēgt.