Stingrās prasības liks šajā režīmā strādājošajiem izdarīt izvēli, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājam būs jāizdara smaga izvēle – sākt strādāt parastā nodokļu režīmā, pārprofilēties uz citu jomu, kura nav iekļauta mikrouzņēmumiem liegto 37 nozaru skaitā vai arī likvidēties. Diemžēl pieļauju, ka daļa no MUN maksātājiem nespēs adaptēties jaunajiem apstākļiem un izbeigs darbību, tādējādi būs kārtējais aizbraucēju vilnis,» šādu ainu Saeimas Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās attīstības komisijā iezīmēja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Viņš atgādināja, ka jau pašlaik vairākos segmentos strādājošo MUN maksātāju samaksāto nodokļu īpatsvars pret apgrozījumu pat ir lielāks nekā parastā nodokļu režīmā strādājošajam.
Atbalsta pāreju
J. Endziņš neiebilda pret piedāvāto minimālā sociālā nodokļa iemaksu apmēra noteikšanu MUN darbiniekiem, bet ar attiecīgu pārejas periodu. Arī LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone atbalsta pakāpenisku minimālā sociālā nodokļa iemaksu apmēra noteikšanu MUN darbiniekiem, lai nerastos tāda situācija, ka darbinieks, iestājoties sociālās apdrošināšanas situācijai vai sasniedzot pensijas vecumu, ir sociāli neaizsargāts. Jo īpaši tas esot svarīgi nozarēs, kurās notiek nelaimes gadījumi darbā. Neesot pieļaujams, ka MUN vairākās jomās kropļo konkurenci.
Maksā 40% apmērā
To, ka mikrouzņēmumā nodarbinātie ir sociāli neaizsargāti, rāda arī otrdien valdībā skatītais Labklājības ministrijas ziņojums. Tajā norādīts, ka MUN darbinieku iemaksu objekts faktiski ir 24–29% no deklarētajiem ienākumiem. Tas nozīmē, ka sociālā riska iestāšanās gadījumā šīs personas būs mazāk aizsargātas, jo pakalpojumu apmēri tiks aprēķināti no daudz zemākiem iemaksu objektiem. MUN darbinieku iemaksu objekts 2011.–2014. gadā vidēji mēnesī ir ap 40% no valstī noteiktās minimālās darba algas, bet 2015. gada pirmajā ceturksnī – ap 30% no valstī noteiktās minimālās darba algas.
Visu rakstu Mikronodokļa ēras noriets lasiet 14. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.