Pasaule ieiet digitālo rīku ērā, ar kuriem cilvēki vadīs savas ikdienas norises - darba uzdevumus, saziņu ar citiem, ceļošanu, izklaidi un daudz ko citu, un šie rīki pamazām aizstās parastos galda un portatīvos datorus, norāda informācijas tehnoloģiju (IT) koncerna Microsoft Centrāleiropas un Austrumeiropas reģiona tehnoloģiju vadītājs Dejāns Cvetkovičs.
Viens veids, kā Microsoft seko digitālo rīku attīstībai, - tas izstrādā mobilo telefonu operētājsistēmu Windows Phone 7, kuru izmanto vairāki mobilo telefonu ražotāji, kā arī īpaši sadarbojas ar telefonu ražotāju Nokia, stāstīja Cvetkovičs.
«Ar Nokia ir ļoti dziļa partnerība, jo tās vadītājs Stīvens Elops bija Microsoft viceprezidents un Darba ražīguma veicināšanas nodaļas vadītājs. Viņš uzraudzīja jaunākā aplikāciju komplekta Microsoft Office attīstību un sagatavošanu tirgum. Microsoft noteikti ir sācis ieiet ierīču pasaulē - gan ar veiktspējīgām, gan mazāk veiktspējīgām ierīcēm,» teica Cvetkovičs.
Tomēr Microsoft eksperts atzina, ka pāreja no klasiskajiem datoriem uz dažādām ierīcēm - piemēram, Microsoft nākotnes vīzijas prezentācijā redzamo planšeti, kas ar savu kameru atpazīst kādas viesnīcas klienti, - ir tikai sākuma stadijā.
«Viedtelefoni ir tikai viena no ierīcēm, kas mājos tā saucamajā ierīču pasaulē, uz kuru virzāmies. Viena no šīm ierīcēm būs dators, cita būs iPad tipa planšetdators, būs arī viedtelefoni. Jāsaka, ka vēl tikai redzēsim, kādas ierīces parādīsies tuvākajos gados,» teica Cvetkovičs.
Viņš uzskata, ka mazas un parocīgas ierīces, kas pastāvīgi pieslēgtas bezvadu internetam, parasti izmantos mākoņdatošanas pakalpojumus un paņēmienus, sarežģītu un apjomīgu datu apstrādi veicot ar attālinātiem resursiem, tos pasniedzot ar ierīces palīdzību. Lai panāktu šo ierīču efektīvu sadarbību ar dažāda veida mākoņpakalpojumiem, Microsoft būs jāsadarbojas ar citiem uzņēmumiem un citām nozarēm.
«Pats galvenais ir radīt ierīces un programmatūru, kas var sadarboties un kopdarboties. Galu galā neviens uzņēmums nepanāks pilnīgu tirgus dominanci. Daudz kas ir atkarīgs no savietojamības mākoņpakalpojuma līmenī. Te ir svarīgi, ka izstrādā dažādu ierīču lietotāja saskarnes un integrāciju saskaņā ar industrijas standartiem. Ir jomas, kur neesam eksperti, piemēram, telekomunikācijās, arī citās jomās. Bet lietotājam būs iespējams pēc pazīstamiem, vispārpieņemtiem standartiem darboties ar šiem pakalpojumiem,» skaidroja Cvetkovičs.
Cvetkovičs dzimis Serbijā un izglītojies kā inženieris-programmētājs. Sācis strādāt "Microsoft" no 1993.gada, pēc īsa pārtraukuma no 1995.gada strādājis IT koncernā dažādos amatos Kanādā, Serbijā un Melnkalnē, no 2008.gada kā atbildīgais vadītājs par Centrāleiropā un Austrumeiropu Minhenē.
Microsoft ir ASV reģistrēts, biržā kotēts uzņēmums, kas dibināts 1975.gadā un izaudzis no firmas, kas tirgoja dibinātāju Pola Alena un Bila Geitsa izstrādātu programmēšanas valodas "BASIC" versiju pirmajiem pašdarbnieku saliekamiem mājas datoriem. Vēlāk ar savām operētājsistēmām MS-DOS un Windows Microsoft iekaroja pasaules tirgu personālo datoru nozarē. Kompānija arī patlaban ražo spēļu konsoles XBox360 un sākusi savu populāro biroja komplektu Microsoft Office piedāvāt kā attālinātu nomas jeb mākoņdatošanas pakalpojumu. Kompānija arī pārpirkšanas ceļā tikusi pie vairākiem vidēju un lielāku uzņēmumu vadības sistēmu izstrādātājiem un to risinājumus piedāvā ar zīmolu Microsoft Dynamics.
Microsoft koncerna apgrozījums 2010.-2011.darbības gadā (no 1.jūlija līdz 30.jūnijam) bija 69,9 miljardi ASV dolāru (ap 35 miljardiem latu) un peļņa 23,1 miljards ASV dolāru (ap 11,55 miljardiem latu).