Maksātnespējīgās a/s Liepājas metalurgs pārdošana var ieilgt; administrators neizslēdz nomnieka piesaisti un liek cerības uz konsultantiem.
Liepājas metalurga (LM) īpašumu pārdošana var sākties 15 dienas pēc pārdošanas plāna iesniegšanas kreditoriem un tā saskaņošanas jeb aptuveni februāra vidū. Līdz ar to pārdošanas procesam atliks vien 3,5 mēneši, lēš LM maksātnespējas administrators Haralds Velmers. Tas ir pārāk īss termiņš, lai noskaidrotu optimālo darījuma partneri. Visticamāk, nāksies kreditoriem lūgt termiņa pagarinājumu.
Sarežģījumu daudz
LM mantu plāno pārdot starptautiskajā piedāvājumā bez izsoles. Vispirms uz sarunu procesu par uzņēmuma iegādi tiks uzaicināts maksimāli plašs pretendentu loks, kas būs izvērtēts pēc to finanšu iespējām un ieinteresētības ražošanas atjaunošanā, sola administrators.
Otrajā kārtā pretendentu loks sašaurināsies, bet finālā paliks viens pretendents, ar kuru arī notiks konkrētas sarunas par pārdošanas nosacījumiem un gala cenu.
Pagaidām pretendentu loks vēl nav apzināts, atzīst H. Velmers. Administrators plāno piesaistīt pārdošanas konsultantu, kas arī vēl nav izvēlēts. Tieši augstākā iespējamā cena atbilstoši likumam ir galvenais pretendenta izvēles kritērijs. Tomēr par būtisku kritēriju administrators uzskata potenciālā investora vēlmi un spēju atjaunot ražošanu.
Jautāts, vai tērauda tirgus stagnācijas apstākļos ir iespējams darījums par vairāk nekā 100 miljoniem eiro, ja pircējam jārēķinās ar nepieciešamību turpināt ražošanas modernizāciju un pastāvīgi nodrošināt apgrozāmos līdzekļus, administrators uzsvēra, ka LM ir vairākas priekšrocības, kas ļauj ticēt, ka darījums var notikt.
Būtiskākā priekšrocība ir pieeja ostai. Pārdošanas plānā nav precizēts, kā šī priekšrocība tiks īstenota, jo lēmums par neieķīlāto Liepājas ostas LM akciju pārdošanu vēl nav pieņemts. «Administratoram jāizvēlas visizdevīgākais modelis, kā pārdot, lai iegūtu visvairāk līdzekļu,» nekonkrētību skaidro H. Velmers. Juridiski tikšot izsvērts, vai piedāvāt potenciālajam pircējam komplektā ostas uzņēmuma akcijas vai arī citādā veidā garantēt pieeju pie jūras.
Vēl viens šķērslis, ar ko būs jārēķinās potenciālajam investoram, ir apjomīgie elektroenerģijas un gāzes parādi. Augstsprieguma tīkls pieteicis prasījumu par 12,61 milj. eiro. Tam, kurš vēlēsies atsākt ražošanu, būtu jāsamaksā šie miljoni, lai atsāktos sadarbība.
Līdzīgu nosacījumu var izvirzīt Latvijas gāze, kuras prasījums ir tuvu 3 milj. eiro. Savukārt VAS Latvenergo, komentējot 24,5 milj. eiro parādu, atzina, ka tas šobrīd vairs nepieaug, jo kārtējo rēķinu maksā administrators.
Viens no bijušajiem akcionāriem Kirovs Lipmans izteicis piedāvājumu nomāt ražotni, pakāpeniski maksājot parādus. H. Velmers nekomentēja sīkāk šo piedāvājumu, taču neizslēdza, ka ražotni varētu nodot nomā ar izpirkšanas tiesībām, japārdošanas process beigsies bez rezultāta.
Tirgus knosās
Lai gan pēdējos gados pasaules tērauda tirgus slīdējis lejup, notiekošais biržās vedina domāt, ka ieguldītāju interese par metalurģijas nozari pieaug, nosacīti radot labvēlīgāku fonu arī LM kapitāla daļu pārdošanai investoriem. Lielāka investoru interese pasaulē saistīta ar faktu, ka līdz ar ziņām par straujākiem globālās ekonomikas pieauguma tempiem, tostarp būvniecības un mašīnbūves nozaru aktivizēšanos ASV un Ķīnā, cenu kritums tērauda tirgū ir nobremzējies, un pēdējos mēnešos šīs stratēģiski svarīgās izejvielu cenas sākušas pat palielināties.
Saskaņā ar worldsteelprices.com datiem oglekļa kompozīttērauda globālā cena decembrī sasniegusi 716 ASV dolāru par tonnu, un no zemākā punkta pērn jūlijā metāla cena pieaugusi par 5,4%.
Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis uzskata, ka, pasaules ekonomikai straujāk attīstoties, arī cikliskajam metalurģijas sektoram vajadzētu uzrādīt izaugsmi. Viņš atceras, ka, paziņojot pērn trešā ceturkšņa finanšu rezultātus, pasaules lielākā tērauda ražotāja ArcelorMittal vadītājs Lakšmi Mitals teicis, ka tērauda ražošanas nozarē cikla zemākais punkts jau ir aiz muguras un situācija tērauda nozarē laika gaitā uzlabosies. Lai gan operacionālie apstākļi nozarē ir izaicinoši, ArcelorMittal ir piesardzīgi optimistiski par 2014. gadu. J. Spriņģis zina teikt, ka ArcelorMittal akcijas cena kopš pagājušā gada jūlijā sasniegtā minimuma līdz šim brīdim ir pieaugusi jau aptuveni par 47%. Viena no vadošajām nozares kompānijām ASV United States Steel kopš pērnā septembra ir piedzīvojusi akcijas cenas kāpumu apmēram par 50%. Vēl vairāk pieprasītas bijušas Ņujorkas fondu biržā kotētās Brazīlijas metalurģijas uzņēmuma Companhia Siderurgica Nacional akcijas, kuru cena kopš pagājušā gada jūlija sākuma ir dubultojusies. Analītiķu prognozes paredz, ka šā Latīņamerikas uzņēmuma peļņa uz vienu akciju pagājušā gada ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu gadu iepriekš varētu palielināties vairāk nekā par 80%, liecina finanšu portālā Yahoo! Finance pieejamā informācija. Pozitīvs investoru skats uz metalurģijas nozari ir arī šaipus Atlantijas okeānam. Frankfurtes biržā tirgotās rūpniecības giganta ThyssenKrupp AG akcijas izjūt pircēju interesi jau kopš pagājušā gada aprīļa. Tiesa, akcijas cenas pieaugums šajā laika periodā bijis lēnāks nekā iepriekš minētajām kompānijām, tomēr sasniedz 40%.
Tomēr ne tik labi sokas ar uzņēmumu struktūrvienību pārdošanu. Proti, Vācijas metalurģijas flagmanim ThyssenKrupp pērn tā arī nav izdevies atrast pircējus savai ražotnei Brazīlijā, taču kompānija ir apņēmības pilna to izdarīt šogad, ziņo Reuters. Investīciju bankas Porta Finance partneris Mikus Janvars zina teikt, ka pasaules tērauda uzņēmumiem pērn ir bijusi zema noslodze, kas atstājusi negatīvu iespaidu uz nozares spēlētāju peļņas maržām, tādējādi tos spiežot samazināt ražošanas jaudu. Pērn pirmajā pusgadā vissliktākā situācija bijusi Eiropas Savienības valstīs, kur ražošanas jauda tika izmantota vien 65–70% apmērā.