Ik gadu palielinās saražotā medus daudzums; vietējie biškopji vēlētos noietu ārpus Latvijas, bet kooperēties nav spējuši, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Zemkopības ministrijas apkopotā statistika liecina, ka laikā no 2011. līdz 2013. gadam medus ievākums dubultojies, sasniedzot 1666 tonnas. Savukārt Latvijas Biškopības biedrības prognoze liecina, ka aizvadītajā gadā saražotas 2496 tonnas. Ja tā ir, nozare piedzīvojusi strauju lēcienu aptuveni par 50%. Pērn gada vidū nozarē strādāja 3571 saimniecība, savukārt gadu iepriekš – 3395, liecina Lauksaimniecības datu centra datu bāzes informācija. Nosacītā pārprodukcija ir tā dēvēto «dīvānu zemnieku» apkarošanas nepareizās politikas rezultāts, saka Latvijas biškopības biedrības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.
Veiksme dravošanas biznesā tikpat daudz kā no pieprasījuma atkarīga arī no dabas. Decembra vēji apgāza vairākus stropus jeb, bitenieku vārdiem runājot, skapīšus vienā no lielākajām dravām Latvijā. Aigars Spēlmanis, kurš ģimenes uzņēmumu attīstījis līdz vairāk nekā 500 saimju, gada nogalē saņēma Latvijas Biškopības biedrības prestižāko apbalvojumu Gada biškopis ražošanā. Lai apbraukātu savas dravas Saldus un Kuldīgas novados, A. Spēlmanim jāmēro vairāk nekā 200 km. Aizvadītā sezona ar it kā diviem pavasariem bitēm bija pārbaudījums, bet medus ienesuma kulminācija ilga vien pusotru nedēļu jūlija sākumā. Medus ievākums pērn bijis virs 50 kg no saimes. Strādājot ar Buckfast rasi, kā arī saimēm mainot bišu mātes, šajā saimniecībā praktiski izvairās no spietošanas.
«Iepriekšējos gados līdz decembrim medu biju jau pārdevis. Pērn Eiropā kopumā bija sliktas medus ražas, pieprasījumam it kā vajadzēja būt. Varbūt intereses nav tāpēc, ka Ukraina savu medu pagriezusi no Krievijas uz Eiropu,» skaidrojumu noieta pieklusumam meklē A. Spēlmanis, kurš visu medu iepriekšējos gados realizējis Vācijā un Dānijā. Nepārdoti stāv arī putekšņi. Eksporta noņēmējus viņš meklē internetā, bet uzticamus partnerus atrast šogad vēl nav izdevies, savukārt lietuviešu pārpircējiem pārdot negribas. Eiropā A.Spēlmaņa pārdoto medu uzsilda un pārfasē, uz iepakojuma vien norādot, ka tas ievākts Eiropas Savienībā.
A. Krauze stāsta, ka ik gadu palielinās biškopju pulks, jo interese dravošanā kopš krīzes gadiem saglabājas liela. Nozarē ienāk ne tikai hobijdravnieki, bet arī nopietni jauni ražotāji.
Visu rakstu Medus gaida pircēju. Kopš vasaras lasiet pirmdienas, 5. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!