Pakalpojumi

Medicīnas sistēmas gatavošanā krīzēm tiek pieļautas stratēģiskas kļūdas

LETA,21.03.2025

Jaunākais izdevums

Kopš Covid-19 pandēmijas medicīnas sistēmas sagatavošanā citām krīzēm nekas daudz nav izdarīts, turklāt tiek pieļautas stratēģiskas kļūdas, nespējot pabeigt tik elementāras lietas kā universitāšu slimnīcu infrastruktūras izbūve, kas ir ārkārtīgi svarīga krīžu pārvarēšanai, tā intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja pandēmijas laika valsts galvenais infektologs Uga Dumpis.

Vaicāts, cik medicīnas sistēma šobrīd ir gatava krīzēm no visdažādākajiem aspektiem, piemēram, cita vīrusa pandēmijai vai karam, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, profesors Dumpis secināja, ka neko daudz neesam izdarījuši.

Viņš uzsvēra, ka ir notikusi apstāšanās kritiskajā būvniecībā, proti, universitātes slimnīcas par Eiropas naudu nav spējušas uzcelt absolūti nepieciešamu infrastruktūru, piemēram, uzņemšanas nodaļu Stradiņa slimnīcā, reanimācijas nodaļas.

"Mēs stāvam uz vietas. Vismaz - nokavējuši visus termiņus," viņš teica, atgādinot, ka viens no lielajiem Covid-19 pandēmijas atzinumiem bija, cik ārkārtīgi svarīga krīžu pārvarēšanai ir infrastruktūra.

Dumpis atgādināja, ka universitāšu slimnīcas pandēmijas laikā iznesa visu galveno smagumu. "Ir pagājuši pieci gadi un mēs stāvam uz vietas. Ne jau ārsti ir vainīgi, ka nevar uzbūvēt mājas un iztērēt Eiropas naudu. Tā ir stratēģiska kļūda, ka mēs joprojām nevaram pabeigt elementāras lietas. Tas nav dzelzceļš par miljardiem, tās ir vienkārši dažas mājas," kritizēja Dumpis.

Ārsts atgādināja, Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības centra būve ir tapusi pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Šī nodaļa bieži vien uzņem divas reizes vairāk pacientu nekā tur vispār var izvietot. "Un tam, protams, ir riski. Tas nav pilns tramvajs, kurā pabraucat divas pieturas. Tajā vairākas stundas, dažkārt vairākas diennaktis uzturas slimi cilvēki," viņš skaidroja, norādot, ka tādējādi pacienti tiek pakļauti riskam.

Viņš arī uzsvēra, ka nozarē ir ārkārtīgi novecojušas informācijas sistēmas, un šajā jautājumā Latvija no Igaunijas droši vien atpaliek pat 20 gadus.

Vaicāts, vai ir secināts, ka kaut ko pandēmijas laikā vajadzēja darīt citādi, viņš uzsvēra, ka starp lielajām kļūdām bija tikai viena - 2021.gada rudenī, brīdī, kad vakcīnas bija pieejamas, bet daudzi seniori nebija vakcinējušies, netika ieviesti ierobežojumi. Tādejādi tika ievērojami apgrūtināta veselības aprūpes sistēma un daudzi seniori arī gāja bojā, viņš teica.

Viņaprāt, atbildība par to gulst uz politiķiem, jo eksperti brīdināja, ka būs slikti. "Bija politiskā diskusija un ierobežojumi tika ieviesti divas nedēļas par vēlu. Tā kā es tomēr teiktu, ka eksperti toreiz brīdināja, ka būs slikti," viņš sacīja.

Tāpat Dumpis uzsvēra - starptautiskā pieredze rāda, ka valstis ar spēcīgām veselības aprūpes sistēmām no šīs situācijas izgāja ārā vislabāk.

Viņš arī uzsvēra, ka ārkārtīgi būtisks ir krīzes komunikācijas jautājums, tajā skaitā uzticība varai.

Tāpat Dumpis akcentēja, ka ļoti retais saprot, cik milzīga bija vakcīnu nozīme. Viņš uzsvēra, ka bez tām ar ierobežojumiem dzīvotu vēl vairākus gadus.

Eksperti

Aptieka kā pēdējais mohikānis Latvijas veselības aprūpes sistēmā

Alvis Ērglis, SIA “Latvijas aptieka” valdes priekšsēdētājs,26.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdzīgi kā romāna “Pēdējais mohikānis” tā galvenais varonis paliek pēdējais no savas cilts, tā mūsdienu Latvijā aptiekas piespiedu kārtā kļūst par pēdējo vēl nesabrukušo pīlāru, uz kura balstīsies mūsu valsts veselības aprūpes sistēma.

Gada laikā veselības ministrija ir radījusi visus apstākļus tam, lai tiem cilvēkiem, kuri saskaras ar veselības problēmām, aptieka un farmaceits kļūtu gan par primāro, gan arī pēdējo atbalsta punktu. Neatliekamajai palīdzībai naudu samazina, slimnīcām samaksu par pacientu ārstēšanu šogad vairs nenodrošinās un rindas tikai pieaugs. Turklāt arī aptiekas un visu zāļu apgādes sistēmu no 1.janvāra sagaida Veselības ministrijas (VM) virzītas reformas, kas radīs jaunu haosu arī farmaceitiskās aprūpes jomā.

Vēl tik nesen Latvija, līdzīgi kā visa pasaule, piedzīvoja globālo Covid-19 pandēmiju, un skarbi izjuta tās sekas. Tās smagumu lielā mērā uz saviem pleciem iznesa privātās veselības un farmaceitiskās aprūpes nodrošinātāji – medikamentu apgādes uzņēmumi, aptiekas, medicīnas iestādes un laboratorijas. Ir pagājuši tikai daži gadi un mēs atkal nonākam līdzīgā situācijā. Arī šajā reizē aptiekām ir jāsakopo visi spēki un resursi, jo īpaši reģionos, lai palīdzētu cilvēkiem. Izklausās dramatiski. Jā, un šādā situācijā veselības ministra Hosama Abu Meri vadībā mēs esam nonākuši pusotra gada laikā, kas, nenoliedzami, ir rekordātrums.

Ekonomika

Jauno skolotāju stipendijās Olpha un Centrālā laboratorija ieguldījusi 45 000 eiro

Db.lv,25.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada 24. oktobrī notikušajā jau otrajā Dabaszinību skolotāju dienā Latvijas zāļu ražošanas uzņēmumā “Olpha” tika pasniegtas nākamās četras stipendijas jaunajiem ķīmijas un bioloģijas skolotājiem katra 3000 eiro vērtībā.

Pusotra gada laikā kopš programmas sākuma “Olpha” un “Centrālās laboratorijas” jauno skolotāju atbalsta programmā “Starp mums ir ķīmija!” stipendijas saņēmuši jau 15 jaunie speciālisti, kopējam ieguldījumam sasniedzot 45 000 eiro.

Šajā rudenī 3000 eiro lielu stipendiju no “Olpha” saņēma Latvijas Universitātes (LU) Izglītības zinātņu fakultātes students, Jūrmalas valstspilsētas Pumpuru vidusskolas dabaszinību skolotājs Rihards Elmārs Vanka-Treifelds un LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes students, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas ķīmijas skolotājs Toms Pulle. Savukārt stipendiju no “Centrālās laboratorijas” ieguva LU Izglītības zinātņu fakultātes studente un Siguldas Valsts ģimnāzijas dabaszinību skolotāja Izolde Helma Gūtmane un LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes studente, RTU Olaines Tehnoloģiju koledžas bioloģijas skolotāja Margarita Baranova.

Tirdzniecība un pakalpojumi

Aptiekas var kļūt par vienīgo medicīniskās palīdzības saņemšanas vietu

Db.lv,28.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gada laikā Veselības ministrija (VM) ir radījusi visus apstākļus tam, lai tiem cilvēkiem, kuri saskaras ar veselības problēmām, aptieka un farmaceits kļūtu gan par primāro, gan arī pēdējo atbalsta punktu.

Neatliekamajai palīdzībai naudu samazina, slimnīcām samaksu par pacientu ārstēšanu šogad vairs nenodrošinās un rindas pie speciālistiem un uz izmeklējumiem joprojām ir mēnešiem garas. Turklāt arī aptiekas un visu zāļu apgādes sistēmu no 1.janvāra sagaida ministrijas virzītas reformas, kas radīs jaunu haosu arī farmaceitiskās aprūpes jomā, brīdina “Latvijas aptieka”.

Tikai dažus gadus atpakaļ Latvija, līdzīgi kā visa pasaule, piedzīvoja globālo Covid-19 pandēmiju un skarbi izjuta tās sekas. Tās smagumu lielā mērā uz saviem pleciem iznesa privātās veselības un farmaceitiskās aprūpes nodrošinātāji – medikamentu apgādes uzņēmumi, aptiekas, medicīnas iestādes un laboratorijas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atzīmējot ēkas augstākā būvniecības punkta sasniegšanu 14.decembrī nosvinēti Jēkabpils novadā strādājošā uzņēmuma AmberBirch, SIA jaunās finiera ražotnes spāru svētki.

Jaunās ražotnes kopējā platība būs 10 000 m2, tāpat projekta ietvaros tiks paplašināts koku novietošanas laukums, izbūvētas tvaika kameras, kā arī veikti citi ražotnes paplašināšanas darbi, kopējai platībai sasniedzot nedaudz vairāk nekā 20 000 m2.

Ražotnē AmberBirch līdz 2025. gada vidum investēs vairāk nekā 40 miljonus eiro, lai dubultotu bērza finiera ražošanas jaudas un uzsāktu augstākas kvalitātes finiera produkcijas ražošanu un dažādotu tā klāstu.

Plānots, ka jau 2025. gada otrajā pusē AmberBirch spēs saražot līdz pat 90 000 kubikmetrus finiera gadā. Ražošanas jaudas kāpināšana un jaunu tehnoloģiju uzstādīšana nozīmē arī papildu darba vietu izveidi, palielinot darbinieku skaitu ražotnē no 85 līdz 130.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS “CleanR Grupa”, kas pārvalda Latvijā vadošos uzņēmumus vides pakalpojumu jomā, 2024. gadu noslēgusi ar stabilu izaugsmi un pozitīviem finanšu rezultātiem – apgrozījums pieaudzis par 19%, sasniedzot 121 miljonu eiro, liecina neauditētie 12 mēnešu finanšu rezultāti.

AS “CleanR Grupa” peļņa pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem (EBITDA) 2024. gada divpadsmit mēnešos pieauga par 5,5 miljoniem eiro, sasniedzot 25,1 miljonu eiro, salīdzinot ar 2023. gadu, kad rādītājs bija 19,6 miljoni eiro. Kā viens no lielajiem Latvijas uzņēmumiem, kas nodarbina vairāk nekā 1800 darbinieku, “CleanR Grupa” 2024. gadā nodokļos samaksājusi 23,3 miljonus eiro, kas veido būtisku ieguldījumu valsts tautsaimniecībā un ir par 17% vairāk nekā 2023. gadā.

“2024. gadā “CleanR Grupa” turpināja nostiprināt savas līderpozīcijas atkritumu apsaimniekošanas un vides pakalpojumu jomā, īstenojot stratēģiskas investīcijas, paplašinot uzņēmumu darbības jomas un izstrādājot Grupas stratēģiju 2025–2027, kas nosaka uzņēmuma stratēģiskās prioritātes un iezīmē galvenos attīstības virzienus. Konsekventa pieeja ilgtspējīgu un klimatneitrālu risinājumu ieviešanā, kā arī reorganizācijas nākamais posms – tostarp uzņēmumu iegādes un apvienošanās darījumi – ir snieguši pozitīvu ietekmi uz finanšu rezultātiem,” norāda AS “CleanR Grupa” valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārtraukts konkurss Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā A2 korpusa pabeigšanas darbiem, liecina informācija Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS).

Iepirkumu komisija pieņēmusi lēmumu par atklāta konkursa pārtraukšanu, ņemot vērā nepieciešamību veikt būtiskus grozījumus iepirkuma procedūras dokumentācijā, teikts paziņojumā EIS.

Tiek norādīts, ka iepirkumā nepieciešams iekļaut pelējuma demontāžas apjomus, kā arī nepieciešams veikt apjomīgu ekonomiskās tāmes precizēšanu saistībā ar pretendentu konstatētajām nepilnībām apjomu sadaļā un uzdotiem jautājumiem.

LETA jau rakstīja, ka, tuvojoties neatliekamo A2 korpusa būvdarbu noslēgumam, iestāde meklē jaunu ģenerāluzņēmēju, kas īstenos korpusa trešo, noslēdzošo, būvniecības posmu - ēkas izbūves darbus un to pabeigšanu. Slimnīcas valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis norādījis, ka jaunā korpusa pabeigšanai vajadzēs vēl vismaz 67 miljonus eiro.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Slovākijas slimnīcās vairāk nekā 2700 ārstu ir aizgājuši no darba, organizēti protestējot pret sliktiem darba apstākļiem.

Ārstu arodbiedrība LOZ paziņoja, ka no darba aizgājuši vairāk nekā puse no Slovākijas slimnīcu ārstiem.

Ārsti ir gatavi atsaukt savus atlūgumus tikai tad, ja valdība izpildīs vairākas prasības, tai skaitā par jaunu slimnīcu aprīkojumu un papildu personāla pieņemšanu darbā.

Līdz šim nav panākta nekāda vienošanās ar jauno veselības ministru Kamilu Šaško.

"Acīmredzot vienīgais veids, kā panākt, lai kaut kas tiktu izdarīts Slovākijas veselības sistēmā, ir aiziet no darba," otrdien žurnālistiem Bratislavā sacīja LOZ priekšsēdētājs Peters Visolajskis.

Šaško priekšgājēja veselības ministra amatā Zuzana Dolinkova oktobra sākumā demisionēja, paziņojot, ka valdība nedara pietiekami daudz, lai viņu atbalstītu finansiāli novājinātās veselības sistēmas stiprināšanā.