Likumprojekts, kas Latvijas nodokļu maksātājam dos iespēju atbrīvoties no relatīvi nelielām parādsaistībām – no 2000 līdz 5000 eiro – , Saeimā varētu nonākt šoruden, bet jautājumu par to vēl daudz
Tāds iespējamais laika grafiks izskanēja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas sēdē.
Tieslietu ministrijas Nozaru politikas departamenta direktore Olga Zeile skaidroja, ka pie likumprojekta, kas atvieglotu maksātnespējas regulējumu fiziskajām personām, kam nav hipotekāro kredītu, nav mantas, ko varētu pārdot, un arī parādsaistību apjoms nav liels, tiek strādāts. Paredzētais izstrādes termiņš ir šā gada 31. maijs, taču valsts sekretāru sanāksmē šāds likumprojekts varētu tikt pieteikts šā gada jūlijā, un tādējādi parlamentā tas varētu nonākt jau šā gada rudenī. Skanēja arī viedoklis, ka šim likumprojektam parlamentā bija jābūt jau pērn rudenī. Cik ilgs laiks būs nepieciešams deputātiem attiecīgā likumprojekta pieņemšanai, nav skaidrs, taču diskusijas par tajā ietverto tiek prognozētas pietiekami spraigas. Proti, ideja neapmierināt kreditoru prasījumus, tos vienkārši norakstot, nebūt visus neapmierinās.
Finanšu nozares asociācijas pārstāvis Edgars Pastars atbalstīja konkrētā likumprojekta ātrāku virzību. «Tam jau bija jābūt pieņemtam, taču varbūt pat labāk, ka viss notiek lēnāk, bet pamatīgāk, izsvērtāk,» tā E. Pastars. Viņš atgādināja, ka maksātnespējas pieteikumu var iesniegt, ja parāds ir vismaz 5000 eiro, bet, ja tas ir mazāks, tad šādu pieteikumu iesniegt nevar, un tie cilvēki ir sava veida slazdā.
«Šie cilvēki ir izņemti no ekonomiskās apgrozības – nevar legāli saņemt citus aizdevums, turklāt viņi vēlas saņemt aplokšņu algas un izdara spiedienu uz darba devējiem vai arī dodas strādāt uz ārzemēm, tādējādi ekonomiku indē pat dubultā,» skaidroja E. Pastars. Turklāt vēl jāņem vērā, ka ir vajadzīga nauda, ko samaksāt depozītu ( divu minimālo mēnešalgu apmērā - 860 eiro ) un arī valsts nodevu 70 eiro. Minēto iemeslu dēļ E. Pastars uzskata, ka vienkāršotais mazo parādu atbrīvošanas process ir vajadzīgs, bet par dažādām tā darbības niansēm vēl varētu būt diskusijas. E. Pastars atzina, ka analogs Latvijā piedāvātajam ir, piemēram, Lielbritānijā, taču ir jautājums, vai mazos parādus dzēst iespējams tikai vienu reizi vai tomēr kaut kādos gadījumos arī atkārtoti Tāpat pastāv jautājums, vai šādām no parādiem atbrīvotām personām varētu piešķirt jaunus aizdevumus un kādā procedūrā. Vēl viens svarīgs jautājums ir izmaksas, jo, iztiekot bez administratora, tas būtu lētāks process, arī tiesas iesaistei vajadzētu būt minimālai.
Visu rakstu lasiet 24. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!