Nolikto atslēgu princips hipotekāru kredītu ņēmējiem draud ar šādu kredītu nepieejamību, Valsts prezidentam jāpieņem lēmums par grozījumu izsludināšanu
Eksploziju izraisījuši vakar Saeimā akceptētie grozījumi Maksātnespējas likumā par fizisku personu maksātnespēju. Tie paredz zemāku parādu slieksni, lai fiziska persona varētu iesniegt maksātnespējas pieteikumu. Proti, no 2015. gada fiziska persona maksātnespēju varēs prasīt, ja tās parādi būs 5000 eiro (pašlaik 7114 eiro), kā arī ja parādi, kurus nevarēs segt gada laikā, būs 10 000 eiro (pašlaik 14 228 eiro). Tāpat deputāti nolēma mainīt parādsaistību dzēšanas termiņus. Tiem, kuriem pēc mantas pārdošanas būs palikušas parādsaistības 5000–100 000 eiro apjomā, šis termiņš būs viens gads, savukārt tiem, kuru atlikušās parādsaistības būs 100 001 līdz 200 000 eiro, – divi gadi, bet tiem, kuriem tās būs lielākas par 300 000 eiro, – trīs gadi. Tādējādi aptuveni 95% problēmās nokļuvušo kredītņēmēju ekonomiskajā apritē varēs atgriezties gada laikā.
Noliktās atslēgas
Saeimas vairākums nobalsoja arī par tā saukto nolikto atslēgu principu vienīgajam mājoklim, kas bijis nodrošinājums hipotekārajam kredītam. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas. Minētās prasības tiks attiecinātas uz hipotekārajiem kredītiem, kurus komercbankas izsniegs no 2015. gada. DB jau rakstīja par normas iekļaušanas sekām – komercbankas pārstās izsniegt hipotekāros kredītus, jo pirmā iemaksa tiks būtiski palielināta. Baņķieri lūgšot Valsts prezidentu neizsludināt likuma grozījumus to pašreizējā redakcijā. Pēc šo grozījumu akceptēšanas nozīmi zaudējot arī plānotā valsts atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei.
Stopkrāns kreditēšanai
«Pašreizējā Saeimas vairākuma atbalstītā redakcija liks bankām palielināt pirmo iemaksu no 10–20% līdz 30–40% no mājokļa cenas, kas cilvēkiem, kuriem jau šobrīd ir grūtības sakrāt naudu pirmajai iemaksai, to padarīs gandrīz neiespējumu,» skaidro a/s Reverta vadības juridiskā atbalsta un restrukturizācijas daļas vadītājs Rolands Neilands. Viņš prognozē, ka šādā situācijā kredītus mājokļa pirkšanai varēs iegūt tikai turīgie – ļoti neliels iedzīvotāju skaits. «Tas atspoguļosies īres tirgū, kurā palielināsies pieprasījums un celsies īres maksa. Līdz ar to veidosies apburtais loks – nopirkt savu mājokli daudzi iedzīvotāji nevarēs, taču īres maksa augs, un iespēja veidot uzkrājumus pirmajai iemaksai samazināsies tieši šī kāpuma dēļ. Ieguvēji būs izīrējamo mājokļu īpašnieki, bet ne jaunās ģimenes un maksātspējīgais vidusslānis,» brīdina R. Neilands. Baņķieri uzskata, ka Saeima tādējādi ir norāvusi hipotekāro kredītu stopkrānu.
Cita realitāte
R. Neilands brīdina, ka likuma grozījumi attieksies tikai uz kredītlīgumiem, kuri tiks noslēgti pēc grozījumu spēkā stāšanās. Tātad esošos kredītņēmējus grozījumi neskars, un viņi, nespējot samaksāt hipotekāro kredītu, nevarēs izmantot nolikto atslēgu principu. Banku izņemšana no kreditoru sastāva pēc ieķīlātā īpašuma pārdošanas, pēc R. Neilanda sacītā, nenozīmēs parādnieku atbrīvošanu no citām saistībām, jo viņiem tik un tā būs jāveic maksātnespējas process un saistību dzēšanas procedūrā trešdaļa no saviem ienākumiem jāmaksā citiem kreditoriem, bet ne bankām. «Tie kredītņēmēji, kuri, klausoties politiķos, ir sapratuši, ka tagad varēs viegli atbrīvoties no savām saistībām, aizejot uz banku un noliekot atslēgas, nu sastapsies ar pavisam citu realitāti,» brīdina R. Neilands.
Grib vairāk
Arī Latvijas Kredītņēmēju apvienība (LKA) varētu lūgt Valsts prezidentu neizsludināt grozījumus. «Saeima ignorēja priekšlikumu par ģimenes bankrotu, arī parādu dzēšanas termiņi nav kļuvuši būtiski īsāki,» vēršanās pamatojumu pie Valsts prezidenta izskaidro LKA valdes loceklis Jānis Āboliņš. Viņš uzskata, ka valsts regulējums grūtībās nonākušām fiziskām personām var būt vēl labvēlīgāks. «Vai tad bankas tiks slēgtas?» tā ar pretjautājumu uz vaicājumu par to, vai nolikto atslēgu princips hipotekārajiem kredītiem tos padarīs nepieejamus, atbild J. Āboliņš.