Latvijas ierindošana augstāk par Lietuvu un Igauniju ziņu aģentūras Bloomberg veidotajā indeksā Best Countries for Business ir noderīga pašapziņai, tomēr jaunu investīciju piesaisti būtiski neietekmēs, biznesa portālam Nozare.lv sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Politikas nodaļas vadītājs Jānis Butkevičs.
Viņš norādīja, ka žurnāls Forbes pērn rudenī publicēja savu pētījumu par valstīm, kur vislabāk veikt uzņēmējdarbību. Tajā Igaunija ieņēma 16.vietu, aiz sevis atstājot tādas valstis kā Franciju un Vāciju, kas Bloomberg indeksā ir iekļuvušas starp desmit labākajām valstīm.
«Kuram no indeksiem ticēt - tā ir katra izvēle,» sacīja Butlevičs. LTRK eksperts stāstīja, ka pasaulē ir daudz dažādu indeksu un reitingu, kas vērtē gan konkrētas jomas, piemēram, inovācijas, izglītības sistēmu, īpašuma tiesību aizsardzību, gan cenšas vērtēt uzņēmējdarbības vidi valstīs kopumā. «Metodoloģijas un attiecīgi arī ticamības pakāpe indeksiem bieži vien atšķiras. Viens no starptautiski atzītākajiem reitingiem ir Pasaules Bankas Doing Business reitings, kurā Latvija ieņem samērā augsto 21.vietu, apsteidzot Lietuvu un Igauniju,» akcentēja LTRK pārstāvis.
Viņš arī stāstīja, ka LTRK kopā ar Ekonomikas ministriju strādā pie Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plāna, kura pastarpinātais mērķis ir Latvijas uzņēmējdarbības vides starptautiskā konkurētspēja Pasaules Bankas Doing Business reitingā. «Ja Latvija kā stratēģisko attīstības mērķi izvirza ekonomikas izrāvienu, tad lieko administratīvo prasību likvidēšana un izcila uzņēmējdarbības vide ir obligāts priekšnoteikums mērķa sasniegšanai,» uzsvēra Butkevičs.
Jau ziņots, ka Latvija ieņem augsto 28.vietu finanšu ziņu aģentūras Bloomberg veidotajā reitingā ar valstīm, kurās ir vislabākie apstākļi uzņēmējdarbībai.
Latvijā visaugstāk novērtēts ekonomiskās integrācijas līmenis, kā arī darbaspēka un materiālu izmaksas, savukārt viszemāko novērtējumu saņēmušas biznesa uzsākšanas izmaksas.
Igaunija Bloomberg reitingā, kurā apskatītas 160 valstis un teritorijas, ierindojas 34.vietā, bet Lietuva 40.vietā.
Vislabvēlīgākie apstākļi uzņēmējdarbībai ir Honkongā, kam seko Nīderlande, ASV, Lielbritānija un Austrālija.
Bloomberg reitingā apskatītas 160 tirgus ekonomikas, kurās izvērtēti seši faktori, piešķirot tiem novērtējumu no nulles līdz 100 procentiem.
Valstis novērtētas pēc biznesa uzsākšanas izmaksām, preču pirkšanas un pārvietošanas izmaksām, ekonomiskās integrācijas līmeņa, netaustāmas izmaksām, kā inflācija un korupcija, un vietējo patērētāju bāzes gatavības.
Bloomberg reitingā iekļautas 50 tirgus ekonomikas, kas saņēmušas augstāko novērtējumu.