«Kopumā es šos desmit gadus vērtēju pozitīvi, KNAB ir izdevies paveikt ārkārtīgi daudz,» tā uz laikraksta Diena jautājumu, kā vērtē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbības desmitgadi, atbildējis bijušais iestādes vadītājs, tagad Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs (Vienotība).
«Neskatoties uz tumšo posmu, kad vadītājs bija Normunds Vilnītis, KNAB kopumā izdevies publiskajā telpā uzturēt diskusiju par korupcijas problēmām, kas lielākā vai mazākā mērā veicina neiecietību pret korupciju no sabiedrības puses. KNAB izdevies panākt, ka valsts amatpersonas tomēr baidās, ka KNAB varētu atklāt viņu koruptīvās darbības,» ir pārliecināts Loskutovs .
«Kad birojs uzsāka savu darbību, noziedzīgās korupcijas izplatība bija nomācoša, pastāvēja gandrīz masveidīga kukuļu izspiešana. Pirmie KNAB darbības gadi panāca to, ka kukuļu izspiešana praktiski izzuda, tagad gan sakarā ar finanšu krīzi šī problēma atkal saasinājusies. Veiksmīgi izdevies arī izstrādāt pretkorupcijas stratēģijas programmu, ietekmēt politisko dienas kārtību, noteikt nepieciešamību kontrolēt fizisku personu ienākumus un norādīt uz nepieciešamību reglamentēt lobēšanu, kā arī veiksmīgi nodrošināt partiju finansēšanas kontroli,» skaidrojis bijušais KNAB vadītājs.
Uz norādi, ka pirms apstiprināšanas KNAB vadītāja amatā piekritis tikties ar Aivaru Lembergu un Andri Šķēli, Loskutovs atbildējis:
«[Toreiz] Man bija pārliecība, ka es šajā amatā varēšu strādāt godīgi, atbilstoši likumam. Man bija jāiet uz šādu kompromisu, jo zināju, ka bez viņu piekrišanas manis apstiprināšana amatā nebūs iespējama. Es esmu pārliecināts, ka šādas tikšanās vairs nenotiek un ka Streļčenoka [KNAB pašreizējais vadītājs] apstiprināšanai amatā šādas tikšanās nebija nepieciešamas. Konkurss bija skaidrs un caurspīdīgs, un konkursa komisijā nebija neviena politiķa, tikai tiesu varas institūciju pārstāvji. Šī bija līdz šim tīrākā KNAB priekšnieka ievēlēšanas procedūra.»
Vaicāts, vai toreiz norādītas kādas robežas, kuras kā nākamais KNAB vadītājs nedrīkstētu pārkāpt, Loskutovs atzinis: «Šie ieteikumi bija izteikti diplomātiski. Cik nopratu, galvenā problēma bija tāda, ka ne Šķēle, ne Lembergs KNAB nevēlējas redzēt Jutu Strīķi. Kad viņi mani informēja par savu vēlmi, es atbildēju, ka varu to izpildīt tikai tad, ja tam būs tiesisks pamatojums. Teicu, ka bez tiesiska pamatojuma es viņu atlaist nevaru.»