Lietuvas valdība trešdien nolēmusi dibināt fondu, lai veiktu investīcijas uzņēmumos, kuri Covid-19 dēļ nonākuši grūtībās, un tādējādi samazinātu pandēmijas ietekmi uz ekonomiku, nodrošinātu uzņēmumu likviditāti un veicinātu biznesa attīstību.
Paredzēts, ka šis fonds investēs lielajos un vidējos uzņēmumos, kuriem pašreizējā situācijā radušās problēmas, palīdzot nodrošināt to darbību arī pēc krīzes beigām, teikts valdības kancelejas ziņojumā.
"Mēs redzam, ka problēmas ir ne tikai mazajiem un vidējajiem, bet arī lielajiem uzņēmumiem. Tāpēc tiek ierosināts izveidot fondu, lai nodrošinātu pietiekamu piekļuvi finanšu resursiem arī lielajiem uzņēmumiem, kas līdz šim darbojušies veiksmīgi, bet tagad izjūt vīrusa izplatības ietekmi," norādījis enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns, kas pilda arī ekonomikas un inovāciju ministra pienākumus.
Pēc viņa teiktā, šis fonds investētu pašos uzņēmumos - to akcijās vai parāda vērtspapīros, un fonda līdzekļi tiktu izmantoti gadījumos, kad nav iespējams piesaistīt līdzekļus citā veidā.
Fondam no valsts budžeta piešķirti 100 miljoni eiro, bet, kā uzsvēris finanšu ministrs Viļus Šapoka, tā ir tikai sākuma summa. Iecerēts, ka fonda dibinātājs būtu Ekonomikas un inovāciju ministrijai pakļautais uzņēmums "Investiciju ir verslo garantijos" ("Invega").
Domāju, ka "Invega" spēs organizēt savu vērtspapīru emisiju, piesaistīt privātos līdzekļus un līdzekļus no starptautiskajām finanšu institūcijām," valdības sēdē izteicies Šapoka.
Lietuvas Bankas valdes loceklis Marjus Jurgils iepriekš aģentūrai BNS sacīja, ka šādas struktūras emitētās obligācijas atbilstu Eiropas Centrālās bankas (ECB) programmai, kas izstrādāta krīzes seku mazināšanai. Pēc viņa teiktā, ECB programmas apjoms ir 750 miljardi eiro, un Lietuva no tiem varētu izmantot vairāk nekā trīs miljardus eiro.
Kā uzskata premjerministrs Sauļus Skvernelis, fonds šai grūtajā laikā palīdzēs saglabāt darba vietas un nodrošināt cilvēkiem iztikas līdzekļus.
"Mēs darīsim visu, lai pēc iespējas samazinātu uzņēmējdarbības zaudējumus un visa valsts ekonomika pēc pandēmijas beigām varētu strauji atveseļoties," viņš uzsvēris.
Valdība cer, ka šāda atveseļošanās būs iespējama un valsts atgūs investīcijas ne tikai no uzņēmējdarbības nodokļiem, bet arī no peļņas, ko fonds gūtu, pārdodot par tirgus cenu stabilitāti atguvušo uzņēmumu vērtspapīrus.
Paredzēts, ka fonds sāks darboties 15.aprīlī un aizņēmumi un investīcijas tiks veiktas tieši, nevis caur finanšu starpniekiem.