Lielbritānijas valdība svētdien brīdināja par gaidāmu nodokļu celšanu, jo īpaši turīgajiem, valdībai cenšoties novērst Lizas Trasas valdības radītās problēmas valsts finansēs.
Trasas pēctecis Lielbritānijas premjera amatā Riši Sunaks ir solījis ierobežot augošo inflāciju arī tad, ja tas skars jau tā ekonomikas grūtībās esošos patērētājus un uzņēmumus.
Lielbritānijas finanšu ministrs Džeremijs Hants televīzijas kanālam "Sky News" sacīja, ka par ārkārtas budžetu paziņos ceturtdien un tas vairāk skars turīgākos.
"Mēs visi maksāsim nedaudz vairāk nodokļos," paziņoja Hants, atsakoties atklāt detalizētāku plānu.
Hants pieļāva, ka Lielbritānijas ekonomika ir recesijā pēc tam, kad jūlijā-septembrī tajā tika reģistrēts samazinājums, tomēr uzsvēra, ka "esam izturīga valsts un, godīgi sekot, vēstures gaitā esam saskārušies ar lielākiem izaicinājumiem".
"Mēs lūgsim visiem upurēties," budžeta plānu raksturoja finanšu ministrs, paskaidrojot, ka, viņaprāt, godīgā sabiedrībā no mazāko ienākumu saņēmējiem nevar prasīt daudz.
Izskanējis, ka Hanta plāns paredz lielākus nodokļus turīgajiem un ieviest stingrus valdības izdevumu ierobežojumus vairākiem gadiem.
Lielbritānijas budžetu būtiski ietekmē ar Krievijas karu Ukrainā saistītais enerģijas cenu kāpums un Covid-19 pandēmijas novājinātā Nacionālā veselības dienesta darbības nodrošināšana.
Lai gan daļa ekspertu un sabiedrības norāda, ka Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ir negatīvi ietekmējusi valsts ekonomiku, Hants, kurš 2016.gada referendumā balsoja par valsts palikšanu blokā, sacīja, ka "nevar noliegt, ka tādiem lēmumiem kā breksits ir savas izmaksas, tomēr ir arī iespējas, un tās ir jāsaskata.
Trasas šoruden piedāvātais nodokļu samazinājums izraisīja paniku finanšu tirgos, kā rezultātā viņa zaudēja amatu, kurā bija tikai pusotru mēnesi.
Kopš vasaras, pieprasot algu palielinājumu, Lielbritānijā streikojuši dažādu nozaru pārstāvji no pasta un tieslietu sektora līdz ostām un telekomunikācijām.