Ministru kabinets otrdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu no nākamā gada finansiāli atbalstīt Covid-19 inficēto un kontaktpersonu izvietošanu viesnīcās.
Plānots, ka atbalsts būs pieejams līdz 2021.gada martam. Atbalsta finansēšanai paredzēts novirzīt valsts budžeta finansējumu līdz 2 173 500 eiro apmērā.
Covid-19 slimnieku kontaktpersonām, Covid-19 pacientiem ar viegliem slimības simptomiem, kā arī Covid-19 pacientiem pēc ārstēšanās stacionārā, kam vēl saglabājas simptomi, valsts segs 80% no kopējās izmitināšanas pakalpojuma summas, bet ne vairāk kā 35 eiro, savukārt personai būs jāsedz līdzmaksājums 20% apmērā.
Personām, kuras atgriezušās Latvijā no ārvalstīm valsts noteiktajā repatriācijas kārtībā, valsts segs 100% no kopējās izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma summas, bet ne vairāk kā 45 eiro diennaktī.
Kompensējamā izmitināšanas perioda garums ir 14 dienas. Atsevišķos gadījumos uzturēšanās periodu būs iespējams pagarināt vienu reizi par to pašu periodu.
Atbalsts tiks sniegts vaučeru jeb kuponu veidā fiziskām personām - iedzīvotājiem. Atbalsta saņēmējs varēs izvēlēties sev piemērotāko vai savai dzīvesvietai tuvāko tūristu mītni no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) mājaslapā pieejamā mītņu saraksta.
EM sākotnējās aplēses liecina, ka viesnīcās varētu izvietot 1150 personas.
Pēc Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra sniegtās informācijas, kopumā nosakāmas četras personu grupas, kurām būtu nepieciešama izmitināšana ārpus savas mājsaimniecības, lai novērstu mājsaimniecības locekļu inficēšanās risku.
Pirmajā grupā ir personas, kurām apstiprināta Covid-19 infekcija ar vieglu vai bezsimptomu slimības gaitu, kurām nav nepieciešama ārstēšanās stacionārā, bet, kurām nav iespējas nodrošināt efektīvu izolāciju savā mājsaimniecībā, lai nepakļautu citus cilvēkus inficēšanās riskam. Otrā grupa ir personas, kurām apstiprināta Covid-19 infekcija pēc ārstēšanās stacionārā, kurām nav iespējas ievērot izolāciju savā mājsaimniecībā, lai nepakļautu citus cilvēkus inficēšanās riskam.
Trešā grupa ir personas, kurām apstiprināta Covid-19 infekcija, kontaktpersonas, kurām nav iespējas ievērot efektīvu mājas karantīnu savā mājsaimniecībā, lai nepakļautu inficēšanās riskam citus cilvēkus. Savukārt ceturtā grupa ir starptautisko organizāciju darbinieki un studenti, kā arī tie kuriem ir pastāvīga darba atļauja ar darba līgumu ārvalstīs un kam nepieciešams nodrošināt izolāciju, atgriežoties mītnes valstī.
Pirmās, otrās un trešās grupas personas pakalpojumu varēs saņemt ar ārstniecības iestādes izdotu medicīnisko izziņu, savukārt ceturtās grupas personas kā pierādījumu pakalpojuma nepieciešamībai varētu izmantot iepriekš elektroniski aizpildīto apliecinājuma anketu personu uzraudzības informācijas sistēmā "Covidpass.lv" veikto reģistrāciju.
Tāpat EM informēja, ka interesi sadarboties un izmitināt Covid-19 inficētas personas vai to kontaktpersonas ir izrādījušas vairākas Rīgas tūristu mītnes, kopumā piedāvājot 1889 numurus. Valsts atbalsta mehānisma ietvaros gatavību sniegt minētos pakalpojumus paudušas tādas tūrisma mītnes kā "Islande Hotel", "Mogotel" viesnīcu grupa, "Mercure Riga Centre Hotel", "Radisson Blu" viesnīcas, "AC Hotel by Marriott Riga", "Bellevue Park Hotel Riga", "Bearsleys Apartamenti" un "Riga LuxApartments".
Tāpat patlaban tiek precizēta informācija par divām reģionu viesnīcām - ar viesnīcu "Zemgale", kas atrodas Bauskā, un ar viesnīcu "Hotel Dobele", kas atrodas Dobelē, kuras kopumā piedāvā 34 viesu numurus.
Tūristu mītņu saraksts tiks publicēts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) mājaslapā, sniedzot informāciju Latvijas iedzīvotājiem izmantot šādu iespēju.
Pirms izmitināšanas pakalpojuma sniegšanas Veselības inspekcija pārliecināsies, vai tūristu mītnē ir iespējams nodrošināt visas epidemioloģiskās drošības prasības, lai šādu izmitināšanas pakalpojumu sniegtu.