Latvijā biznesu uzsāku pirms četriem gadiem, un zināju, ka nepalikšu tikai Latvijā - uzreiz nodibināju uzņēmumu Anglijā, jaunākajā Citadele Index prezentācijā sacīja grezno bērnu apģērbu zīmola Lazy Francis īpašniece un dizainere Olga Krūze.
«Es zinu, ka mūsu ir tik, cik ir, taču nepiekrītu, ka mums būtu kāda citāda pirktspēja. Tāpat kā šeit, arī citās valstīts ir sabiedrības slāņi, ir cilvēki, kas labi pelna un tādi, kas pelna ne tik labi,» viņa uzsver. .
«Jāteic gan, ka sadarbība ar bankām man daudz vieglāk veidojas Anglijā un, ja ir vajadzīgs kredīts, tad kārtoju to tur. Konkrēts piemērs, apgrozāmajiem līdzekļiem lūdzu 50 000 eiro kredītu 3 bankās Latvijā. Visas trīs to atteicās dot bez ķīlas. Savukārt Anglijā tikai paskatoties manu kredītvēsturi es kredītu bez ķīlas saņēmu, turklāt lielāku nekā tie 50000. Tur arī tā atšķirība, ka ar bankām ārzemēs ir vieglāk strādāt,» viņa piebilst.
«Mana lielākā problēma ir apgrozāmie līdzekļi. Es esmu atteikusi lielus pasūtījumus, jo man nav līdzekļu par ko nopirkt izejvielas un par ko nodrošināt ražošanu. Tieši apgrozāmie līdzekļi ir tā lieta, kas maziem uzņēmumiem, ražotājiem ir būtisks,» uzsver O. Krūze.
«No Brexit izjutu gan reālus ieguvumus, gan arī zaudējumus. Laikā ap Brexit meklējām telpas diezgan labā rajonā Londonā. Problēma bija depozīti. Anglijā depozīti ir 6-9 mēnešiem minimums, bet nomas maksa ir ļoti augsta. Priekš maza uzņēmuma kā es, bez kredīta tas bija neiespējami. Atradām telpas bet par tām gribēja pārāk augstu cenu, ko nevarējām atļauties. Depozīts bija lielākā problēma,» viņa stāsta.
Nākamajā dienā pēc Brexit O. Krūzei piezvanīja aģente, kas piedāvāja telpas par būtiski zemāku nomas maksu un piedāvāja minimālo depozītu, kas bija neticami Anglijai.
Tas bija ieguvums, taču bija arī zaudējums. «Manam lielākajam pasūtītājam Anglijā ir 60 dienu pēcapmaksa. Rēķina apmaksas laiks bija pēc Brexit. Mārciņa tobrīd tik šausmīgi nokrita, ka uz valūtas kursa svārstībām vien summa, ko pazaudēju ir liela, priekš manis ļoti liela. Taču briti grib maksāt ar savu mārciņu, eiro viņi neatzīst. Un tas ir risks, kas pastāv aizvien,» uzsver O. Krūze.
Savukārt ASV viņu ietekmējusi situācija ar Trampa prezidentūru. «Pirms 3 nedēļām atlidojām no izstādes Ņujorkā un mazie veikali, mani klienti ir šokā, nedroši par sevi, par situāciju valstī. Viņi nezina, vai netiks paaugstinātas ievedmuitas, vai neuzradīsies kādi ierobežojumi. Rezultātā pasūtījumu apjoms ir sarucis par 40%. Tā ir mana pieredze Ņujorkā,» viņa novērojusi.