Lielākā daļa jeb 85% no uzņēmumiem, kas izmanto iespēju atgūt ārvalstīs samaksāto PVN, ir transporta un loģistikas pakalpojumu sniedzēji.
Visbiežāk PVN tiek atgūts par ārvalstīs iegādāto degvielu, izmatotajiem viesnīcu pakalpojumiem, dalību dažādās nozares izstādēs, norāda kredītmenedžmenta uzņēmums Intrum Justitia valdes priekšsēdētāja Agnese Priedīte
Intrum Justitia ietvaros vislielākais tirgus PVN atgūšanas apjoma ziņā esot Vācija. Pērn šajā valstī atgūts nodokļu apjoms vairāk nekā 5 milj. eiro. Tai seko Zviedrija un Francija, no kurām uzņēmumi citās Eiropas valstīs atguvuši gandrīz 3 milj. eiro un Polija ar 2,5 milj. eiro. Tālāk sekojot Norvēģija, Beļģija, Dānija, Spānija, Nīderlande un virkne citu valstu.
Transporta uzņēmumu segmentā nodokļi visbiežāk tiek atgūti no Polijas, ko nosaka valsts ģeogrāfiskais novietojums – bez degvielas uzpildes Polijā citas Eiropas valstis sasniegt nevar, kā arī degvielas cenas šajā valstī ir uzņēmējiem pievilcīgas. Savukārt citu nozaru uzņēmumu vidū, kas atgūst komandējumu, konferenču un izstāžu laikā samaksātos nodokļus, visbiežāk mērķa valstis ir Skandināvija.
PVN atgūšanas iespēju aktīvi izmanto arī uzņēmumi, kas pārstāv aviācijas un aeronavigācijas pakalpojumu, mēbeļu ražošanas un tirdzniecības, trauku u.c. nozares.
Baltijas valstu vidū vislielākais atgūtais PVN apjoms ir Igaunijā – 1,15 milj. eiro. No Latvijā samaksātā PVN ārvalstu uzņēmumi atguvuši 168,55 tūkst. eiro, bet no Lietuvas pērn atgūti 119,2 tūkst. eiro.
PVN var atgūt reizi mēnesī, reizi ceturksnī, reizi pusgadā vai reizi gadā. Lielākā daļa valstu PVN atmaksā par tēriņiem iepriekšējā gadā, bet Beļģija un Nīderlande atmaksā samaksāto nodokli arī par iepriekšējiem trim gadiem.
Intrum Justitia pērn atguvis 377 tūkst. Ls, ko Latvijā reģistrētie uzņēmumi samaksājuši kā pievienotās vērtības nodokli ārvalstīs. Eiropā Intrum Justitia ietvaros 2010. gadā atgūti vairāk nekā 30 milj. eiro ārvalstīs samaksātā PVN.