Latvijas Banka šogad prognozē iekšzemes kopprodukta samazinājumu par 5 %, bet vidējo gada inflāciju – 6.5 % līmenī. Tā preses konferencē paziņoja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvics.
Pērn IKP samazinājies par 2 %. Pēc I. Rimšēviča teiktā, gan norises iekšzemē - patēriņa vājināšanās, investīciju apsīkums un konfidences pasliktināšanās -, gan ārējās vides nelabvēlīgās tendences un augstā nenoteiktība biežāk likušas pārskatīt tautsaimniecības prognozes. "Mūsu šī brīža makroekonomisko prognožu bāzes scenārijs balstās uz IKP kritumu 5 % apjomā 2009. gadā. Tomēr jāapzinās, ka šis scenārijs pakļauts lejupvērstiem riskiem: IKP izaugsmes prognozi gada gaitā var nākties samazināt, ja nemainīgs būs sasalušo finanšu tirgu stāvoklis un situācija preču un pakalpojumu tirgos turpinās pasliktināties," tā Centrālās Bankas vadītājs. Pēc viņa teikā, liela nozīme šajā kontekstā būs arī turpmākajai konfidences attīstībai un darba tirgus reakcijai uz ekonomikas lejupslīdi jeb darba algu reakcijas elastībai.
Savukārt vidējā inflācija 2009. gadā, pēc Latvijas Bankas aplēsēm, varētu sasniegt 6,5 %. Pērn decembra beigās gada inflācija Latvijā bija 10,5 %. Vēl šogad janvārī gada inflācija varētu pieaugt pārsniedzot pērnā gada decembra līmeni, kas būs saistīts ar vairāku administratīvu lēmumu pieņemšanu, tostarp PVN un akcīzes nodokļu likmju palielināšana, kas attiecīgajām preču un pakalpojumu grupām šajā gadā palielinās cenas. Tomēr pieprasījuma vājināšanās un labvēlīgu energoresursu cenu ietekmē sagaidāma tālāka inflācijas samazināšanās, proti, jau februārī un turpmākajos mēnešos atkal varēs vērot inflācijas lejupejošu tendenci, uzskata Latvijas Banka.
"Tā rezultātā jau šā gada agrā pavasarī varam sagaidīt gada inflācijas samazināšanos līdz viencipara līmenim," lēsa I. Rimšēvičs. Pēc viņa minētā, jūtams inflācijas kritums visa gada garumā noteiks arī nozīmīgu gada vidējās inflācijas sarukumu, turklāt riski inflācijas prognozei ir lejupvērsti. Tas savukārt nozīmē, ka jau šā gada beigās inflācija Latvijā varētu beidzot pietuvināties zemajam inflācijas līmenim Rietumeiropas valstīs. "Tas savukārt arī nozīmētu, ka, raugoties no inflācijas viedokļa, eiro ieviešana būtu iespējama jau 2011. gadā," tā I. Rimšēvičs.