Eksperti

Latviešu ceļotāju paradumi - ar kājām vai uz riteņiem?

Alens Baibekovs, “Booking Group Corporation” valdes priekšsēdētājs,13.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vasaras ceļojumu sezona tepat aiz stūra, bet kādu pārvietošanās līdzekli izvēlēties? Uz šo jautājumu katram ir sava atbilde. Iedzīvotāju paradumi ir dažādi, viens labāk ceļo kājām, bet cits izbauda braucienus uz riteņiem.

Strādājot tūrisma un tehnoloģiju nozarē jau 20 gadus, varu apliecināt, ka ceļotāji patiesi katrs atpūtu izbauda “pa savam” un nav vienotas receptes, kas skaidri atbildētu uz jautājumu, vai priekšroka pārsvarā tiek dota ceļošanai ar kājām, vai tomēr ar nomas auto, sabiedrisko transportu, taksi, vai citiem transportlīdzekļiem. Tomēr, lai uzzinātu latviešu ceļošanas paradumus un pārvietošanās veida izvēli, šī gada aprīlī veicām aptauju, kura atklāja interesantas paradumu tendences.

Gandrīz puse jeb 49% Latvijas ceļotāju ārvalstu piedzīvojumu laikā dod priekšroku sabiedriskajam transportam. Tas nav pārsteigums, ņemot vērā, ka visā pasaulē ir novērojams sabiedriskā transporta pieaugums, kļūstot par viedu, ekoloģisku un ekonomisku pārvietošanās veidu. Tomēr ne visur tas tā ir un vēl joprojām daudz valstīs, it sevišķi dienvidos, sabiedriskā transporta infrastruktūra ir zemāk attīstīta.

Vēl viens būtisks ieguvums, izmantojot sabiedriskā transporta iespējas Eiropā, ir finansiālais aspekts – tas cenas ziņā ir draudzīgs pārvietošanās veids. Vēl ceturtdaļa (25%) aptaujāto iedzīvotāju norādīja, ka izvēlas auto nomu, tādejādi arī dodot priekšroku transportam uz riteņiem. Kā pierāda aptaujas dati, auto nomas pakalpojumus biežāk izmanto tie, kuru ienākumi ir augstāki. Tas liecina, ka cilvēkiem ērtības un brīvība ir svarīgas, ko arī sniedz šāda veida transporta izvēle.

Pasaules mērogā mēs redzam līdzīgas tendences – ne tikai sabiedriskais transports kļūst arvien populārāks, bet arī auto nomas pakalpojumu pieprasījums pieaug.

Arī taksometru tirgus joprojām ir svarīgs mobilitātes nodrošinātājs, jo īpaši reģionos, kur tas atbilst vietējai infrastruktūrai. Diez gan liela daļa jeb 17% respondentu sacīja, ka izvēlas šo pārvietošanās veidu. Tomēr ir svarīgi atzīt, ka klasiskais taksometru bizness daudzās valstīs, visticamāk, saskarsies ar potenciālu lejupslīdi, kaut gan tuvākajā nākotnē pilnībā neizzudīs.

Lai veiksmīgi orientētos pasaules tendenču mainīgajā ainavā, taksometru operatoriem nopietni jāapsver hibrīda biznesa modeļa izmantošana, kas apvieno klasisku taksometru darbību un mobilo lietotņu tiešsaistes rezervācijas, tādējādi saglabājot konkurētspēju pastāvīgi mainīgajā transporta vidē.

Te nu mēs beidzot nonākam pie jautājuma – cik liela daļa iedzīvotāju ceļojumus bauda, pastaigājoties ar kājām? Aptauja atklāja, ka 44% latviešu, ceļojot ārvalstīs, visbiežāk pārvietojas ar kājām. Un, protams, varu piekrist! Kas gan var būt skaistāks par nesteidzīgu pastaigu pa nezināmu pilsētu, izbaudot apkārtējo vidi un atklājot tās kultūru?

Vaicājot latviešu viedokli par pārvietošanās veidiem, uzzinājām arī to, ka 20% ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju uz ārvalstīm neceļo nemaz. Manuprāt, šie dati skaidri pierāda to, cilvēkiem ir lieli ikdienas tēriņi, radot ierobežojumus baudīt regulāru ceļošanas prieku.

Apkopojot un atbildot uz galveno jautājumu – ar kājām vai uz riteņiem? Aptauja pierāda, ka latvieši tomēr priekšroku dod pārbraucieniem ar auto vai citiem transporta veidiem. Šo varētu skaidrot ar mūsdienās pieaugošo mobilitāti, kad nokļūt no punkta A līdz punktam B ir krietni vienkāršāk nekā tas bija agrāk. Tagad transportlīdzekļi kļūst arvien ātrāki un ērtāki, ļaujot ceļotājiem apskatīt vairāk nekā, pārvietojoties tikai ar kājām. Tomēr visnotaļ piekritīšu, ka arī pārgājieniem ir savs īpašais šarms!

Komentāri

Pievienot komentāru