Valstij piederošais enerģētikas uzņēmums AS Latvenergo darbojas atvērtā elektroenerģijas tirgū, tāpēc koncerns vairs nevar atļauties atsevišķiem klientiem likt par elektrību maksāt dārgāk, lai subsidētu lētāku tarifu iedzīvotājiem un mazajiem uzņēmumiem, sarunā ar biznesa portālu Nozare.lv sacīja Latvenergo valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss.
Bariss stāsta, ka uzņēmums subsīdijas var nodrošināt, ja tas konkrētā nozarē ieņem monopola stāvokli, līdz ar to atsevišķiem klientiem iespējams elektrību pārdot lētāk uz tā rēķina, ka citam tirgo dārgāk. «Ja valsts atbalsta šādu sociālu politiku, subsidēt atsevišķus klientus ir iespējams, tomēr atvērtā tirgus konkurences apstākļos tiklīdz mēģināsim pārdot elektroenerģiju dārgāk, mūsu lielie klienti aizies pie konkurentiem. Līdz ar to elektroenerģijas tarifu celšana ir ekonomiski neizbēgama. Tarifiem būs jābūt tādiem, kāda ir tirgus cena,» apgalvo Bariss.
Latvenergo vadītājs uzsver, ka patlaban koncerns subsidē iedzīvotājus un mazos uzņēmumus ar regulēto tarifu, kas ir aptuveni 25% zem tirgus cenas, ko nevar nodrošināt neviens tirgus dalībnieks, un bezgalīgi uzturēt šādu subsidēto tarifu neesot iespējams. Bariss prognozē, ka elektroenerģijas tirgus Latvijā attīstīsies brīdī, kad tarifi būs salīdzināmi ar tirgus cenu.
Kā ziņots, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) šā gada maijā nolēma paaugstināt AS Augstsprieguma tīkls pārvades sistēmas pakalpojumu vidējo tarifu no 5,22 latiem par megavatstundu līdz 7,5 latiem.
Kā norāda SPRK sabiedrisko attiecību pārstāve Daiga Reihmane, ņemot vērā pārvades sistēmas pakalpojumu izmaksu īpatsvaru gala tarifā, šādas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņas varētu palielināt elektroenerģijas gala tarifus vidēji par aptuveni 3%.
Salīdzinot ar spēkā esošajā tarifā iekļautajām izmaksām, jaunajā tarifā ir samazinātas personāla izmaksas, zudumu un tehnoloģiskā procesa nodrošināšanas izmaksas, remontu izmaksas un koncerna ietvaros sniegto pakalpojumu izmaksas. Savukārt līdz ar nomāto pamatlīdzekļu pārvērtēšanu un iepriekšējā periodā veiktajām investīcijām ir palielināts nomas maksā iekļautais pamatlīdzekļu nolietojums, kā arī avārijas jaudas rezervju uzturēšanas izmaksas.
Jaunais Augstsprieguma tīkla elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu diferencētais tarifs stāsies spēkā 2011.gada 1.janvārī. Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori, SPRK var ierosināt tarifu pārskatīšanu un atcelt šo lēmumu.
Pašreiz spēkā esošie elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifi ir apstiprināti ar SPRK 2007.gada 27.jūnija lēmumu.
Kā ziņots, Augstsprieguma tīkls 11.janvārī SPRK iesniedza elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu projektu.
Augstsprieguma tīkls prasīja palielināt pārvadītās elektroenerģijas vienības cenu no 0,00522 latiem par kilovatstundu, neskaitot pievienotās vērtības nodokli, līdz 0,00789 latiem par kilovatstundu. Līdz ar to plānotais tarifa palielinājums būtu 51,1%.
Tāpat pieaugums plānots elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumiem dažādām lietotāju grupām atkarībā no to elektroietaišu pieslēguma vietas pārvades sistēmai. Elektroenerģijas pārvadīšanas tarifa pieaugums būs 50,9% līdz 56,3%, bet maksai par pārvades jaudas uzturēšanu un attīstīšanu - 4,7% līdz 11,5%.
Uzņēmums skaidro, ka tarifus nepieciešams celt, ņemot vērā pārvades aktīvu - iekārtu un pārvades elektrolīniju - pārvērtēšanu, kā rezultātā ievērojami pieaug pārvades aktīvu nomas maksa. Tāpat vērojams izmaksu, kas saistītas ar elektroenerģijas jaudas rezerves uzturēšanu avārijas gadījumiem, pieaugums apjoma un cenas palielināšanas rezultātā.
Jaunais tarifu projekts arī sagatavots, ņemot vērā kompensāciju Eiropas pārvades sistēmu operatoram, kura tiek plānota saistībā ar dalību Eiropas pārvades sistēmu operatoru organizācijas elektroenerģijas un tranzīta plūsmas kompensācijas mehānismā.
Tāpat tarifu izmaiņas saistītas ar elektroenerģijas cenas pieaugumu pārvades zudumiem un tehnoloģiskajam patēriņam.