Šogad beigsies Ministru kabineta 2006. gadā apstiprinātā latvāņu izplatības ierobežošanas programma. Tātad latvāņiem vairs nevajadzētu apdraudēt laukus un cilvēku veselību. Tās īstenošanai no valsts pamatbudžeta un Eiropas Savienības strukturālajiem fondiem bija plānots piešķirt 15,35 miljonus latu. Tomēr plānotās naudas nav, bet latvāņu gan – ka biezs. Programma izgāzusies, šodien raksta laikraksts Latvijas Avīze.
Pēc apstiprinātā plāna, latvāņiem nevajadzētu būt pilnībā iznīdētiem. Teorētiski šogad tiem nevajadzētu aizņemt vairāk par 2000 ha zemes. Tomēr Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) direktore Kristīne Kjago laikrakstam atzinusi, ka: «Šogad Latvijā ir 10 640 ha latvāņu aizņemtās platības.»
Sākot latvāņu apkarošanu, Vides ministrijas programmā bijusi norādīta tikai aptuvena informācija par to izplatību, un, piemēram, Madonas novada teritorijās norādīta lielāka latvāņu platība, nekā pēcāk tika uzmērīts. Daudzviet latvāņu aizņemto platību ir vairāk nekā fiksēts papīros, Latvijas Avīzei stāstījusi K. Kjago.
Šobrīd VAAD finansējuma trūkuma dēļ vairs neveicot latvāņu teritoriju mērījumus pēc savas iniciatīvas, bet gan iegūstot informāciju no pašvaldībām, a/s Latvijas valsts meži, Gaujas Nacionālā parka un fiziskām personām u. c. pārstāvjiem. Attiecīgi pēc sabiedrības sniegtās aktuālās informācijas tiek uzmērītas datu bāzē neiekļautās teritorijas. Tomēr, lai salīdzinātu, vai to ir vairāk vai mazāk, būtu jāveic konkrētu teritoriju atkārtota mērīšana pēc tādas pašas metodes, kā tas notika laika posmā no 2006. līdz 2009. gadam.
Zemkopības ministrijas (ZM) Lauksaimniecības departamenta direktora vietniece Iveta Ozoliņa atgādinājusi, ka tikai 2006. gadā valsts atvēlēja aptuveni Ls 110 000 šīs problēmas risināšanai. Tā tad arī tika iztērēta uzmērīšanai, datu bāzes veidošanai un kartes zīmēšanai.
Praktiskai latvāņu iznīdēšanai bija nepieciešami 12 miljoni. Vienīgais iespējamais finansējuma avots bija lauksaimnieku ES subsīdijas, taču lauksaimnieki noprotestēja šādu valsts atbalsta izmantošanu, un cits finansējums netika atrasts. Par piešķirtajiem valsts līdzekļiem VAAD veica latvāņu platību uzmērīšanu, izveidoja datu bāzi. Notikusi arī uzraudzība un zemes īpašnieku brīdināšana par latvāņu neiznīdēšanu uz savas zemes. Vēl izveidoti informatīvi materiāli, un 2008. gadā dažos novados pašvaldības veikušas latvāņu ierobežošanas pasākumus.
Tā kā galvenais mērķis taču bija samazināt latvāņu izplatību un no valsts faktiski nekādi finanšu līdzekļi to platības samazināšanai šo sešu gadu laikā netika piešķirti, var apgalvot, ka latvāņu izplatības ierobežošanas programma ir izgāzusies, akcentē laikraksts.