Mutiskas vienošanās, akciju pārskaitījumi, kas slēgti uz savstarpējās uzticēšanās pamata bez dokumentāliem pierādījumiem, un grūti izprotama, vieglprātīga attieksme pret vairākus miljonus vērtiem dokumentiem – šādas aizkulises par ieilgušo strīdu starp Liepājas metalurga lielākajiem akcionāriem atklāj laikraksta Diena rīcībā nonākušie dokumenti.
Tiesas prāvā, kurā K. Lipmanam izdevās attiesāt 11,5% savulaik uz mutiskas vienošanās pamata aizdoto, bet savlaicīgi neatdoto akciju no Sergeja Zaharjina, pievienoto materiālu klāstā ietilpst, piemēram, dokuments, kurā par labu darbu pats sevi apdāvinājis K. Lipmans, kā arī vēstuļu sarakste starp Iļju Segalu un S. Zaharjinu, kurā tie viens otram draudzīgi apliecinājuši savu sniegto liecību patiesīgumu.
Piemēram, K. Lipmana iesniegts dokuments apliecina, ka S. Zaharjins un trešais lielais Liepājas metalurga akcionārs I. Segals ir uzticējušies K. Lipmanam, jo uzņēmējiem kopīgi piederošajā kompānijā Gesil Limited (uzņēmums, kurš iepriekš arī bija Liepājas metalurga lielāko akcionāru vidū) K. Lipmanam abi pārējie īpašnieki bija devuši pietiekami lielas pilnvaras, lai K. Lipmans vienpersoniski sev varētu pārskaitīt trešdaļu Gesil piederošos Liepājas metalurga akciju, vēsta Diena.
Tiesai iesniegtais dokuments, ar kuru K. Lipmans 2003. gada septembrī sākotnēji ieguva trešdaļu no Gesil akcijām un kuru S. Zaharjins pasludinājis par viltojumu, paredz, ka Gesil pilnvarnieks K. Lipmans uzņēmuma vārdā «pateicībā par darba ieguldījumu uzņēmējdarbības attīstībā» dāvina pats sev, proti, K. Lipmanam, trešdaļu Gesil piederošo Liepājas metalurga akciju, savukārt K. Lipmans «ar pateicību» šīs pieņem, raksta Diena.
Db.lv jau rakstīja, ka Liepājas metalurgs lielākie akcionāri pēdējo nedēļu laikā veikuši apjomīgus dāvinājumus saviem tuviniekiem. S. Zaharjins pirms aptuveni mēneša savam vecākajam brālim Valērijam uzdāvinājis piecus nekustamos īpašumus, kuru kopējā vērtība bijusi gandrīz deviņi miljoni latu. Savukārt otrs lielais metalurģijas uzņēmuma Liepājas metalurgs akcionārs I. Segals šā gada maija beigās veicis apjomīgu dāvinājumu: kā rāda zemesgrāmatas dati, viņš savu Jūrmalas villu pirms mēneša uzdāvinājis savam divpadsmit gadus vecajam dēlam. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts jau izteicies, ka Liepājas metalurga lielāko akcionāru īpašumu dāvinājumi pasvītro šaubas par to, vai valstij ir jāglābj uzņēmums.
Šā gada jūlija beigās gaidāma a/s Liepājas metalurgs akcionāru sapulce, kuras laikā plānots lemt par uzņēmuma pērnā gada peļņas sadali un tiks apstiprināts šā gada budžets. Uzņēmuma gada pārskats liecina, ka a/s Liepājas metalurgs neto apgrozījums pērn bija 305,2 miljoni latu, savukārt saimnieciskās darbības zaudējumi 11,3 miljoni latu.
Db.lv jau rakstīja, ka a/s Liepājas metalurgs plāno atsākt ražošanu orientējoši jūlija vidū. Uzņēmums neredz iespēju atjaunot ražošanu līdz jūnija beigām, savukārt pastāv bažas par to, vai jūlijā būs līdzekļi jebkādu algu izmaksai. Lai atsāktu ražošanu, Liepājas metalurgam vajag aptuveni četras nedēļas un ap 40 miljoniem latu, taču tērauda tirgus pastāvīgi mainās, parādi krājas, speciālisti «sēž uz koferiem». Savukārt Valsts kase aprēķinājusi Liepājas metalurgam aptuveni 150 tūkstošus eiro lielu naudas sodu par uzņēmuma vietā veikto kredītmaksājumu.