Latvenergo vadības aresti veikti, uzskatot, ka uzņēmuma līgumi par nozīmīgu objektu rekonstrukciju ar ārvalstu uzņēmumiem Alstom un GAMA ir slēgti ļaunprātīgi un mantkārīgā nolūkā, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze, norādot, ka jau divas tiesas instances piekritušas šādam traktējumam.
Savukārt Alstom ir Latvenergo sadarbības partneris jau no 1996. gada. Krimināllieta skar tikai Pļaviņu HES 4., 5. un 7. hidroagregāta atjaunošanas līgumu, kad no 2007. līdz 2010. gadam tika rekonstruēta Pļaviņu HES. Līgums par Pļaviņu HES hidroagregātu rekonstrukciju tika noslēgts ar Zviedrijas uzņēmumu Alstom Power Sweden par 29,6 miljoniem latu. Tiesa gan starptautiskais spēkstaciju būves un inženiertehniskais koncerns Alstom Power jau ir paguvis noliegt jebkādu saistību ar Latvenergo amatpersonu lietu.
Kā izriet no procesa virzītājas A. Rumjancevas parakstītā ierosinājuma par apcietinājuma piemērošanu, pēc virzītāja uzskata, aizturētā Latvenergo vadība it kā ir veikusi pretlikumīgas darbības personu grupā, kas izpaudās kā dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgā nolūkā saistībā ar labvēlīgu lēmuma pieņemšanas nodrošināšanu diviem uzņēmumiem. Labvēlīga lēmuma pieņemšana esot nodrošināta Alstom Network Swizerland AG, kas veica Pļaviņu HES hidroagregātu rekonstrukciju, un GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut, kas vēl tikai gatavojas veikt TEC-2 otrās kārtas rekonstrukciju.
Tieši uzskaitījums par to, cik liels, kāds un kādā veidā veikts kaitējums valstij, var būt par pamatu un ir obligāts, pierādot šāda tipa noziedzīgu nodarījumu.
Neatkarīgā raksta, ka gadījumā, ja pieņem, ka personu grupa, pretlikumīgi un ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, kā arī izteikti mantkārīgā nolūkā nodrošināja labvēlīgu lēmumu Turcijas uzņēmumam GAMA, tad pirmais uzdevums ir noskaidrot visu grupu (personu loku), kas tieši piedalījās tā pieņemšanā. Pats pirmais ir apzināt visus tos, bez kuru lēmumiem līguma slēgšana vai tā tālāka kustība nebija iespējama. K. Miķelsons un A. Meļko vieni paši nekādi nevarēja nodrošināt labvēlīga lēmuma pieņemšanu Turcijas uzņēmumam GAMA.
Vispirms līgums ar GAMA, kas ir liela mēroga enerģētikas projekts, skar ne tikai valsts drošību, bet tieši saistīts ar NATO drošību. Tāpēc konkursa izsludināšanu un konkursa rezultātus apsprieda un akceptēja Nacionālās drošības padome (NDP). Līgums ar GAMA vispār nevarēja stāties spēkā bez NDP akcepta, norāda laikraksts. NDP vada Valsts prezidents. NDP locekļi pēc amata ir Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētājs, Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs, Ministru prezidents, aizsardzības ministrs, ārlietu ministrs, iekšlietu ministrs. Padomes sēdēs ir tiesības piedalīties arī ģenerālprokuroram. Tieši šādā līmenī tika atļauts slēgt līgumu ar GAMA, un bez šo cilvēku akcepta nevienam no Latvenergo vadības, padomes utt. nebija nekādu tiesību parakstīt līgumu, un tas netika darīts, kamēr NDP neatbalstīja NATO dalībvalsts Turcijas GAMA uzvaru konkursā.
Ja līgums ar GAMA tik tiešām ir noziedzīgs, tad arestēto jābūt desmit reizes vairāk, bet kamerās ir tikai divi valdes locekļi. Tātad, ja pamats arestam ir mantkārīgā nolūkā nodrošināts labvēlīgs lēmums par labu līgumam ar GAMA, tad kamerās blakus K. Miķelsonam un A. Meļko ir jāizvieto arī teju vai visi NDP locekļi un citas valsts amatpersonas.
Bijušais Latvenergo vadītājs Kārlis Miķelsons savu apcietināšanu laikrakstam saista ar priekšvēlēšanu cīņām. «Es uzskatu, ka mana aizturēšana ir daļa no priekšvēlēšanu cīņām un pamatā saistīta ar tālāko Latvenergo nākotni, kas, manuprāt, Latvijas ekonomikai ir ārkārtīgi būtiska. Tāpat tieši ar iespējamām norunām ar Starptautisko Valūtas fondu par uzņēmuma privatizāciju,» tā viņš.