Šajā gadā gūt peļņu akciju tirgos nebija īpaši sarežģīti, īpaši, ja naudu investors ieguldīja ASV akcijās, raksta Bloomberg. Tā, piemēram, deviņas no desmit akciju indeksā Standard&Poor’s 500 iekļautajām akcijām šo gadu noslēgs ar plusiem.
Taču ir aktīvu klases, kurās šogad redzami mīnusi, un, piemēram, divi no pieciem ASV obligāciju fondiem investoriem nenesa ne peļņu, ne zaudējumus. Tāpat kopš smagās vasaras nespēja atgūties jaunattīstības tirgus akcijas, un gandrīz visi produkti, kas saistīti ar ieguldījumiem zeltā, radīja zaudējumus.
Ņemot vērā, ka tuvojas jaunais gads, Bloomberg apkopojis šā gada lielākos vinnētājus un zaudētājus dažādos ieguldījumu segmentos – sākot no akcijām un fondiem līdz pat IPO.
#1/20
Labākā ASV lielas kapitalizācijas kompānijas akcija: Fannie Mae
Kāpums gada laikā: +1010%
Šajā gadā uzņēmuma akcijas cena ir augusi desmit reizes. 2008. gadā hipotekāro kredītu aizdevējs, kuram kopā ar Freddie Mac piederēja divas trešdaļas no jaunā mājokļu kredītu tirgus, zaudēja 98% no tā akciju vērtības un ASV valdībai nācās sniegt finansiālu atbalstu kompānijai. ASV valdībai aizvien pieder gandrīz 80% no kompānijas, un gan valdībai, gan investoriem – aktīvistiem, piemēram, Bilam Ekmenam, ir idejas uzņēmuma attīstībai nākotnē. Tādēļ uzņēmums atrodas dinamiskā situācijā, un, tajā ieguldot, nākotnē iespējams ieguldījumu palielināt vairākas reizes.
#2/20
Sliktākā ASV lielas kapitalizācijas akcija: Newmont Mining
Kritums šogad: 47,2%
Šajā gadā zelta ieguves kompānijas akcija nebija veids, kā pelnīt. Newmont Mining, kas ir otrs lielākais zelta apstrādātājs pasaulē, šajā gadā centās palielināt peļņu, atlaižot 30% darbinieku, tomēr tas nebija pietiekami, lai atpelnītu 31% lielo zelta cenas kritumu kopš pērnā gada oktobra.
#3/20
Labākā starptautiskā akcija: Chongqing Changan Automobile Co.
Kāpums šogad: +280,5%
Automobiļu pārdošanas apjomi Ķīnā aug, un autoražotāji būvē jaunas rūpnīcas, lai spētu apmierināt augošo pieprasījumu. Ford Motor galvenais partneris Ķīnā ir Chongqing Changan Automobile Co, kura pārdošanas apjomi pagājušajā ceturksnī pieauga par 33%, savukārt peļņa pieauga par 400%.
#4/20
Sliktākā starptautiskā akcija: MMX Mineracao e Metalicos SA
Kritums: -85,4%
Bijušajam Brazīlijas bagātākajam iedzīvotājam Eike Batista šis gads nav bijis veiksmīgs. Oktobra beigās viņam piederošā naftas kompānija OGX pieteica bankrotu, bet viņa dibinātā ieguves kompānija MMX Mineracao&Metalicos SA pārdevusi aktīvus, lai pārdotu parādu. Pagājušajā ceturksnī MMX pārdošanas apjomi pieauga par 38%, bet zaudējumi turpināja palielināties.
#5/20
Labākais akciju fonds: Fidelity Select Biotechnology Portfolio
Izmaiņas: +64%
FBIOX pieder 133 biotehnoloģiju uzņēmumu akcijas. Lielākā no tām ir Gilead Sciences, kura akcijas cena šā gada 11 mēnešos ir dubultojusies, jo kompānija paziņoja par veiksmīgiem jaunu medikamentu izmēģinājumiem un pieaugošiem pārdošanas apjomiem.
#6/20
Sliktākais akciju fonds: Fidelity Advisor Gold Fund
Izmaiņas: -49,1%
Fondam pieder 112 zelta ieguves kompāniju akcijas visā pasaulē. Visi lielākie ieguldījumi šogad zaudēja naudu, un portfeļa vērtība saruka gandrīz divreiz straujāk nekā zelta cena.
#7/20
Labākais mazas kapitalizācijas akciju fonds: Lord Abbett Micro-Cap Growth Fund
Izmaiņas: +71,6%
Šis bija vēl viens lielisks gads mazajiem uzņēmumiem, un Russel 2000 small-cap indekss kopš 2009. gada marta ir pieaudzis par 170%. Mazo kompāniju akciju straujš kāpums bieži vien nozīmē, ka ekonomika uzņem izaugsmes tempus. Lord Abbett Micro-Cap Growth Fund uzrāda vislabākos rezultātus starp fondiem, kas iegulda mazos uzņēmumos. Fonda labākais ieguldījums ir Xoom Corp, kas piedāvā klientiem starptautiskus pārskaitījumus. Xoom akcijas biržā sāka kotēt februārī, un kopš tā laika uzņēmuma vērtspapīra cena ir augusi par 67%.
#8/20
Sliktākais mazas kapitalizācijas uzņēmumu akciju fonds: Wasatch Emerging Markets Small Cap Fund
Izmaiņas: -1,4%
Mazo uzņēmumu akcijas šogad uzrādījušas labus rezultātus, taču jaunattīstības tirgiem šis gads nebija veiksmīgs. Wasatch Emerging Markets Small Cap Fund šīs abas tendences krustojās, tomēr fonds spēja uzrādīt labāku rezultātu nekā FTSE Emerging Index, kas šā gada 11 mēnešos saruka par 5%. Fonda lielākais ieguldījums ir Tavanas kontaktlēcu ražotājs St. Shine Optical Co, kura akcijas cena gada laikā ir dubultojušās.
#9/20
Labākais obligāciju fonds: Lord Abbett Convertible Fund
Izmaiņas: +23,4%
Labākā obligāciju fonda noslēpums bija tas, ka fonds darbojās līdzīgi akciju fondiem. Fonds investē konvertējamās obligācijās, kuras var tikt mainītas uz kompānijas akcijām. Fonda lielākie divi ieguldījumi ir Gilead Sciences un Priceline.com.
#10/20
Sliktākais obligāciju fonds: Vanguard Extended Duration Treasury Index Fund
Izmaiņas: -19,3%
Fonds investē ASV valsts parādīmēs, kuru dzēšanas termiņš ir 20-30 gadi, kas nozīmē, ka tās ir īpaši jūtīgas pret satraukumiem saistībā ar augušajām procentu likmēm. Tomēr paaugstināta ekonomiska riska situācijā ASV valdības parādzīmes ir investoru iecienītākais ieguldījums. Fonda ienesīgums 2008. un 2011. gadā bija vairāk nekā 55%.
#11/20
Labākā izejviela: dabasgāze
Izmaiņas gada laikā: +18,1%
Pēc jaunu dabasgāzes ieguves tehnoloģiju ieviešanas, kas ļāva to iegūt straujāk, dabasgāzes cena kopš 2008. gada saruka uz pusi. Šis kritums gan šajā gadā apstājās un daudzi fondi prognozē, ka cena augs, ASV valdot aukstam laikam.
#12/20
Sliktākā izejviela: kukurūza
Izmaiņas: -41,2%
Viens no faktoriem, kas šogad kukurūzas cenai lika krist, ir rekordlielā raža ASV. Novembrī Ķīnas amatpersonas sāka bloķēt kukurūzas piegādes no ASV, uzsverot, ka nepieņem atsevišķas ģenētiski modificētas šķirnes.
#13/20
Labākais biržā tirgotais fonds: Guggenheim Solar ETF
Izmaiņas: 144,8%
Fonds investē 27 saules enerģijas uzņēmumos no ASV, Ķīnas un citām valstīm. 2011. gadā saules enerģijas kompāniju akcijas cena saruka, jo pārlieku lielais piedāvājums tirgū veicināja 52% lielu saules paneļu cenu kritumu. Pērn cenas turpināja sarukt, bet šajā gadā sāka atgūties, jo mazinājās pārpalikums.
#14/20
Sliktākais biržā tirgotais fonds: ProShares VIX Short-Term Futures ETF
Izmaiņas: -63,9%
Fonds pelna no tirgus haosa, kas ir slikta stratēģija laikos, kad tirgū valda mierīgs noskaņojums. Fonds investē instrumentos, kas ir piesaistīti svārstību indeksam CBOE Volatility index jeb VIX. Janvārī indekss sasniedza piecu gadu zemāko līmeni un pie šīs atzīmes turpināja turēties gandrīz visu gadu, jo tirgus dalībnieku vidū ir mazinājušās bažas par ASV ekonomikas perspektīvām.
#15/20
Labākais uzņēmums – Icahn Enterprises L.P.
Izmaiņas: +193,8%
Aktīvists investors Karls Ikans savu dalību uzņēmumos nepopularizē, tomēr Icahn Enterprises veido gandrīz pusi no viņa kopējās bagātības, liecina Bloomberg miljardieru indeksa dati.
#16/20
Sliktākais uzņēmums: Rentech Nitrogen Partners LP
Izmaiņas: -45,1%
Kompānija pērn uzrādīja vienu no labākajiem rezultātiem starp šī veida uzņēmumiem, un tā atdeve sasniedza 154%. Šogad slāpekļa mēslojuma ražotāja akcijas kritās kopā ar tās ražoto produktu cenām. Uzņēmums ziņoja, ka trešajā ceturksnī piedzīvojis zaudējumus, tomēr Bloomberg aptaujātie eksperti paredz, ka nākamgad kompānija atgriezīsies peļņā.
#17/20
Labākais sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO): Aratana Therapeutics Inc.
Izmaiņas: +175,9%
Kompānija akcijas sāka kotēt biržā jūnija beigās, un tā attīsta medikamentus suņiem un kaķiem. Novembrī uzņēmums paziņoja par labiem rezultātiem medikamentam, kas mazina sāpes suņiem, kas slimo ar osteoartrītu.
#18/20
Sliktākais ASV sākotnējais publiskais piedāvājums: Tremor Video
Izmaiņas: -60,6%
Kompānijas akcijas cena 8. novembrī saruka uz pusi pēc tam, kad kompānijas trešā ceturkšņa rezultāti izbiedēja investorus. Kompānija piedāvā tehnoloģijas tiešsaistes video reklāmām, un uzņēmums paziņoja, ka 4. ceturkšņa rezultāti būs sliktāki nekā gaidīts.
#19/20
Labākā valūta: Dānijas krona
Vērtības izmaiņas: +2,66%
ASV Federālo Rezervju sistēmas veiktā kvantitatīvā mīkstināšana palīdzēja audzēt ASV dolāra vērtību pret eiro šajā gadā. Savukārt Dānijas Centrālajai bankai ir sava politika kronas piesaistei eiro. Tādēļ, kamēr eiro pret dolāru auga par 2,65%, dānijas krona pakāpās par 2,66%.
#20/20
Sliktākā valūta: Dienvidāfrikas rands
Izmaiņas: -17,5%
FRS monetārās pūles šogad pārspēja agresīvā Japānas Banka, kas galu galā veicināja Japānas jenas kursa kritumu par 15,7% pret dolāru. Vēl sliktāki rezultāti bija vienīgi Dienvidāfrikas randam, kurš, pēc analītiķu domām, piedzīvoja kritumu tādēļ, ka tirgus dalībnieku vidū pastāvēja bažas, ka FRS sāks bremzēt savu aktīvu pirkšanas programmu, tādējādi samazinot naudas plūsmu, kas tiek ieguldīta jaunattīstības tirgos.
Novembrī un decembra sākumā ārvalstu investori ir atbrīvojušies no Dienvidāfrikas akcijām un obligācijām 3,5 miljardiem vērtībā.